سایت رسمی شورای اسلامی شهر اصفهان امروز دوشنبه، 30 دی 1398
مسیر : صفحه اصلی/اخبار/اخبار ویژه/بازسازی ایران نخستین هدف مشروطه‌خواهان بود
کد محتوا : 34994
تعداد بازدید: 327
شنبه، 19 مرداد 1398
بازسازی ایران نخستین هدف مشروطه‌خواهان بود
زندآور:
بازسازی ایران نخستین هدف مشروطه‌خواهان بود
رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: نخستین هدف و آرمان مشروطه‌خواهان که بر فضای آن زمان حاکم بود و می‌بایست در جامعه ایران تحقق می یافت، مساله بازسازی ایران بود.
به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، امیر احمد زندآور در صحن علنی شورای اسلامی شهر اصفهان، اظهار کرد: ۱۴ مرداد مصادف با سالروز صدور فرمان مشروطیت توسط مظفرالدین شاه قاجار در سال ۱۲۸۵ خورشیدی است. 
 
وی افزود: در واقع فرمان مشروطه دستور تشکیل مجلس شورا در ایران و ثمره تلاش های آزادیخواهان وطن برای رهایی از استبداد مطلق شاهنشاهی است.
 
رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: نخستین هدف و آرمان مشروطه‌خواهان که بر فضای آن زمان حاکم بود و می‌بایست در جامعه ایران تحقق می یافت، مساله بازسازی ایران بود. 
 
زندآور تصریح کرد: بازسازی و نوسازی ایران و جبران همه خسارات واردشده بر آن نخبگان مشروطیت مهم‌ترین هدفشان این بود که ایران بایست به جایگاه قبلی خودش باز گردد، روشن فکران با مقایسه گذشته و اکنون می‌گفتند باید بکوشیم تا ایران به لحاظ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بازسازی شود و شکوه و عظمت پیشین ‌اش دوباره زنده شود. 
 
وی ادامه داد: آرمان دوم انقلاب مشروطیت، رهایی از سلطه خارجی بود. دو قدرت و بازیگر جهانی، روسیه و بریتانیا، مشکلات بسیاری را برای مردم ایران درست می‌کردند و ما هیچ استقلالی نداشتیم؛ قراردادهایی که با ما بستند، سرزمین‌هایی که از ایران جدا کردند و امتیازهای بزرگی که گرفته شد قدرت تصمیم‌گیری را از حاکمان ایران گرفت. 
 
رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه سومین آرمان و هدف انقلاب مشروطه ایران، برقراری امنیت و ثبات سیاسی در کشور بود، گفت: ایران در آن هنگام، کشوری پر از هرج‌ و مرج و بدون نیروی نظامی و انتظامی بود که نه ثبات اجتماعی داشت و نه مرز‌ها، شهر‌ها و راه‌ های تجاری امنیت داشتند. هرج ‌ومرج و ناامنی در کشور برقرار بود و جان و مال مردم در معرض بسیاری از تهدید‌ها قرار داشت. 
 
زندآور تاکید کرد: روشنفکران ما به این نتیجه رسیدند که دست‌یابی به این آرمان‌ها امکان‌پذیر نیست جز با یک تحول سیاسی ـ اجتماعی در ساختار حاکمیت. یعنی، تا آزادی سیاسی و دموکراسی به دست نیاید، رسیدن به آن آرمان‌ها امکان‌پذیر نیست. بی‌شک امروزه دموکراسی به عنوان تنها شکل مقبول نظام‌های سیاسی جهان است و این پیروزی نظام‌های دموکراسی بر سایر نظام‌های سیاسی که با آغاز شکل‌گیری نظام‌ های مشروطه در جهان به وجود آمده، مدیون سلسله جنبش‌های دموکراسی‌خواهی است.
 
وی اضافه کرد: تقویت فعالیت احزاب و سازمان‌های غیردولتی، توجه به جهانی‌شدن در برنامه توسعه و گفتمان مردم‌سالاری دینی به همراه مشارکت سیاسی از عمده عناصر متاثر از این جنبش می‌باشند که تاثیر عمده‌ای در تقویت رابطه دو‌سویه دولت و جامعه در مقطع زمانی فوق داشته‌اند، بگونه‌ای که در عرصه بین‌المللی نیز تفکر دموکراتیک و استفاده از آرای عمومی می‌تواند اسباب تنش‌زدایی را فراهم نماید.
 
رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: انتخابات پنجمین دوره شورای اسلامی شهر اصفهان نیز که با مشارکت بی نظیر مردم شریف شهرمان انجام گرفت نمودی از دموکراسی خواهی و تمایل جامعه به انتخاب نمایندگانی خدوم و از جنس خودشان بود. مدیریت شهری در دو سال گذشته تلاش بسیاری در جهت خدمت رسانی بهتر به شهروندان نموده است که خوشبختانه به نتایج بسیار خوبی هم رسیده است.

استفاده از کلیه مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
تمامی حقوق مادی و معنوی، متعلق به سایت رسمی شورای شهر اصفهان می باشد.