گزیــــده اخبــــار
صفحه اصلی/اخبار/اخبار ویژه/در مدیریت شهری فرش قرمز برای سرمایه گذاران داخلی و بین المللی پهن شود
کد محتوا : 21824
تعداد بازدید: 394
يکشنبه، 19 شهريور 1396
در مدیریت شهری فرش قرمز برای سرمایه گذاران داخلی و بین المللی پهن شود
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اصفهان:
در مدیریت شهری فرش قرمز برای سرمایه گذاران داخلی و بین المللی پهن شود
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: باید در مدیریت شهری فرش قرمز برای سرمایه گذاران داخلی وبین المللی پهن شود و اکوسیستم کسب و کار شهری و کارآفرینی را رونق ببخشیم.
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر اصفهان، فریده روشن در چهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان ضمن عرض تبریک به مناسبت عیدسعید غدیر خدمت همه سروران و بزرگواران و همچنین آرزوی توفیق برای دولت تذبیر و امید اظهار کرد: در 10 دقیقه پیش رو بنا دارم صحبتم را ابتدا با توجه نزدیکی به ایام بازگشایی مدارس به مبحث مسایل و مشکلات پیرامون آن بپردازم تا در سال تحصیلی جدید،  شهر با آمادگی بیشتری به استقبال آن برود. 
وی با بیان اینکه در آستانه مهر و بازگشایی مدارس سه مشکل عمده ترافیک، تصادفات و آلودگی هوا به صورت جهشی افزایش می یابد، اضافه کرد: جانمایی غیرکارشناسی مدارس،  عدم آگاهی و عدم آموزش درست دانش آموزان دو دلیل اصلی برای افزایش این مشکلات است. رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: به گفته کارشناسان بازگشایی مدارس سبب افزایش  ۲۵ درصدی سفرهای درون شهری می شود و در برخی شهرها ترافیک نزدیک به 30 درصد افزایش می یابد. 
وی با تاکید بر اینکه همزمان با این رویداد فرهنگی- اجتماعی، تغییر ساعت از اول مهر ماه و کوتاه شدن طول روز منجر به فشردگی سفرها و افزایش حجم ترافیک می شود، ادامه داد: با توجه به این موضوع دانش آموزان باید نسبت به ایمنی راه آگاه‌تر شوند و متناسب با سن و نیازشان، روش‌های حفظ جان و امنیت خود را فرا گیرند.
روشن با اشاره به اینکه یکی از دلایل حوادث رانندگی برای کودکان و نوجوانان، نبود اطلاعات و مهارت های لازم آنها در مورد مقابله با حوادث یاد شده است، تاکید کرد: با توجه به این موضوع گنجاندن آموزش های ایمنی ترافیک به عنوان بخشی از برنامه های آموزشی مدارس، یکی از موثرترین راه های فراهم آوردن چنین دانشی برای دانش آموزان، محسوب می شود. 
وی با بیان اینکه آموزش های ترافیکی در برگیرنده برنامه ای است که به کودکان می آموزد تا کاربرانی با رفتارهای ایمن تر باشند، افزود: با توجه به این مهم برای اینکه بتوانیم نظارت فرهنگی و مدیریت بر رفتارهای ترافیکی کودکان و ارتقای سطح فرهنگ ترافیکی آنها با هدف کاهش صدمات ترافیکی داشته باشیم، ایجاد یک شهرک ترافیک و آموزش‌های لازم آن در سطح شهر و فضاهای عمومی شهر پیشنهاد می شودکه در این زمینه مدیریت شهری می تواند نقش مهمی داشته باشد.
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: ایده طرح ستاد استقبال از مهر در مدیریت شهری می تواند در پیشگیری از مشکلات و کاهش آن نقش مهمی داشته باشد و لازمه موفقیت چنین طرح هایی همکاری و تعامل همه دستگاه های مرتبط از جمله معاونت های عمرانی، خدمات شهری، معاونت حمل و نقل و ترافیک  وهمچنین آموزش و پرورش، مدیر عاملان تاکسیرانی و شرکت واحد و اورژانس است.
‏وی با تاکید بر اینکه علاوه بر آن تقویت و بهبود ناوگان حمل و نقل عمومی و تشویق و ترغیب مردم در  استفاده از آنها می تواند در کاهش ترافیک، تصادفات و آلودگی هوا نقش مهمی به عهده بگیرد، اظهار کرد: البته این نکته نیز حائز  اهمیت است که سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان چه از لحاظ امنیتی و چه از لحاظ ایمنی باید تحت نظارت دقیق مدیریت شهری و  تاکسیرانی قرار بگیرد.
* شورای شهر به نقش مهم زنان در مدیریت شهری توجه دارد
روشن با بیان اینکه یکی دیگر از مسائل بسیار مهم که از همین ابتدا مورد توجه شورا است، نقش مهم زنان در مدیریت شهری  است، اضافه کرد: رشد شتابان شهر و شهرنشینی و گسترش مسائل و مشکلات زندگی شهری سبب شده تا نیاز به حضور فعالانه و تأثیرگذار زنان در عرصه‌های مدیریت شهری بیش از پیش احساس شود.
وی با اشاره به اینکه زنان همانطور که امور خانه را که مصداق کوچکی از امور شهری است، به راحتی مدیریت می‌کنند، می‌توانند در سطوح مختلف مدیریت شهری نقش و تأثیر چشمگیری داشته باشند، تصریح کرد: امروزه  زنان در سازمان‌های اداری مرتبط با مدیریت شهری نقش بسیار ناچیزی داشته و یکی از مسائل مهم در برنامه ریزی شهری در کشورهای پیشرفته، مشارکت پایدار مردان و زنان در همه بخش‌های مختلف برنامه ریزی شهری است.
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: تحقیقات اخیر درباره شهرسازی و برنامه ریزی و توسعه شهری نشان می‌دهد که بهترین راهکار برای مواجهه با چالش‌های اصلی موجود، تنها ساختن فیزیکی ساختمان‌ها نیست، بلکه بهترین راهکار تقویت منابع اجتماعی و سرمایه‌های انسانی است.
وی تاکید کرد: در نظریه مدیریت مشارکتی شهرها چنانچه زنان نه ‌تنها با مشارکت فعالانه بلکه با ایفای نقش محوری خود در این عرصه حضور یابند توسعه شهری، طولانی تر، جامع‌تر و پایدارتر خواهد بود، زیرا زنان به ابعاد نیازهای همه گروه‌ها ی اجتماعی توجه می‌کنند.
روشن با تاکید بر اینکه با توجه به اینکه پرورش نسل و تربیت فرزندان عمدتا به عهده زنان است و زنان، کودکان را از آغاز تولد با شیوه زیستن، فرهنگ و راه و رسم ارتباط با محیط  آشنا می کنند، در برنامه ریزی ها نقش زنان در مقابله با تهاجم فرهنگی و در مقابله با آلودگی های زیست محیطی و موارد دیگر بسیار حائز اهمیت است، افزود: همچنین می توان زنان را یکی از عوامل اصلی انتقال فرهنگ،  سواد و سلامت نسل های آینده و مسئولیت پذیری در خصوص شهر دانست. 
وی گفت: با توجه به این موضوع شهرداری ها می توانند برنامه جامع آموزشی، توانمند سازی و سازماندهی زنان برای مشارکت در حفظ، ارتقاء و مدیریت شهری را در نظر بگیرند.
* اقتصاد فرهنگی و استقبال از سرمایه گذاران در شهر اصفهان یکی از موارد حائز اهمیت برای این شوراست
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه مسئله اقتصاد فرهنگی و استقبال از سرمایه گذاران در شهر اصفهان نیز یکی از موارد حائز اهمیت برای این شوراست، اظهار کرد: در عصر پسامدرن، اقتصاد فرهنگی نقش حائز اهمیتی در توسعه اقتصادی شهرهای جهان دارد. 
وی با اشاره به اینکه شاهد این امر حضور پررنگ متغیرهای اقتصاد فرهنگی در برنامه های تحول اقتصادی شهرهای جهان است، اضافه کرد: هنر، موسیقی، تئاتر، رسانه های خبری و دیجیتالی، گردشگری شهری، ویدئو، کامپیوتر، تبلیغات و برگزاری رویدادها و فستیوال های بین المللی و همچنین ورزش از جمله متغیرهای تاثیرگذار اقتصاد فرهنگی به شمار می آیند.
روشن با تاکید بر اینکه در همین راستا در سده 21 جذب نخبگان و استعدادهای خلاق به یکی از مهم ترین ابزار شهرها برای رشد و پیشرفت اقتصادی تبدیل شده است، تصریح کرد: جذب نخبگان منجر به خلاقیت، نوآوری و جهش اقتصادی شهرها می شود و این امر به پویش اقتصاد فرهنگی  شهرها می انجامد. 
وی با بیان اینکه در کانون تمرکز نظریه شهر خلاق، موضوعاتی از قبیل فناوری،  استعداد و تسامح و تساهل مطرح است، ادامه داد:  شاخص شهر خلاق شامل تعدد مراکز علمی پژوهشی دانشگاهی، مراکز هنری، فرهنگی مختلف، فضاهای مدنی و عمومی، تنوع قومیت ها و نژادها و مکان های شهری مملو از جمعیت است. 
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان تاکید کرد: نقش طبقه خلاق در پویش اقتصاد فرهنگی مربوط به متغیر تسامح و تساهل است، به این معنا که شهرها با ترویج فرهنگی چندملیتی، تکثرگرا و تسامح گرا قادر به جذب نخبگان و به تبع آن پیشرفت وتوسعه اقتصادی می شوند.
وی با تاکید بر اینکه خدمات گردشگری از جمله بخش های ارزنده اقتصاد فرهنگی است و در حقیقت، گردشگری شهری در زمره فعالیت های اصلی اقتصاد فرهنگی قرار گرفته می شود، افزود: رشد سریع گردشگری اثبات کننده این مطلب است که گردشگری تنها مختص به مکان های تاریخی، طبیعت های شگفت انگیز یا سایر جذابیت های بی نظیر نیست، بلکه ایجاد کننده رویدادها، تصاویر، سنت ها و معانی است که گردشگران بالقوه را نیز به سمت خود جذب می کند.
روشن با اشاره به اینکه در جهان آینده، خلاقیت ضرورت است و به عنوان چیزی که باید باشد، نه چیزی که بودنش خوب است، گفت: فعالیت های فرهنگی و هنری که در گذشته فرض می شد، اثراتی جانبی بر شکوفایی اقتصادی دارند، امروزه جایگاه بسیار مهمی از جانب سیاست گذاران و سرمایه گذاری عمومی کسب کرده اند و از سوی دیگر با محدود بودن منابع شهرداری و نامحدود بودن نیازهای شهری مواجه هستیم.
وی اظهار کرد: با توجه به این موضوع باید در مدیریت شهری فرش قرمز برای سرمایه گذاران داخلی و بین المللی پهن شود و اکوسیستم کسب و کار شهری و کارآفرینی را رونق ببخشیم.
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان اضافه کرد: از تک تک همشهریان عزیز که به لیست امید عنایت داشته و ما را مورد لطف خویش قرار داده اند و همچنین  از کلیه اعضاء پنجمین دوره  شورای شهر اصفهان که همگام وهمراه بوده و هستند، تشکر ویژه دارم و امیدوارم که این وحدت و همدلی در پایان دوره، نتایج ارزنده ای در جهت توسعه پایدار شهر و شکوفاتر شدن هرچه بهتر آن نشان دهد.
وی در پایان تصریح کرد:  سپاس بیکران از اعضای کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان دارم به پاس اعتماد و حسن نظرشان نسبت به بنده به عنوان رئیس این کمیسیون و امیدوارم با همراهی و تعامل اعضای این کمیسیون بتوانیم آنگونه که شایسته و بایسته کلانشهر تاریخی و فرهنگی اصفهان است و با استفاده از ظرفیت های بسیار این شهر و همچنین زیرساخت های موجود مجموعه مدیریت شهری در راستای توسعه حوزه فرهنگی اقدام کنیم.

 

• نظرات پس از بررسی در سایت قابل نمایش است.