گزیــــده اخبــــار
صفحه اصلی/اخبار/اخبار ویژه/پیش بینی و تصویب ردیف 50 میلیارد ریالی برای توسعه گردشگری در بودجه 97 شهرداری اصفهان
کد محتوا : 27322
تعداد بازدید: 504
يکشنبه، 13 اسفند 1396
پیش بینی و تصویب ردیف 50 میلیارد ریالی برای توسعه گردشگری در بودجه 97 شهرداری اصفهان
برای اولین بار صورت گرفت؛
پیش بینی و تصویب ردیف 50 میلیارد ریالی برای توسعه گردشگری در بودجه 97 شهرداری اصفهان
رئیس کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: برای اولین بار یک ردیف 50 میلیارد ریالی توسط کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان برای توسعه گردشگری در بودجه 97 شهرداری اصفهان پیش بینی و تصویب شد.
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر اصفهان، نصیر ملت در بیست و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه اصفهان، نصف جهان عنوان و نشانی از موزه-شهرِ اصفهان است که در زمانی دیر برای شهرمان انتخاب و ماندگار شد، اظهار کرد: چرا این عنوان پرطُمطراق و بزرگ؟ آیا نمی توانستند توصیفی کوچکتر و با مسئولیتی کمتر بگزینند.
وی با تاکید بر اینکه بعید است نیاکانمان، بدون آگاهی از مسئولیتی که دستِ کم در مهمان نوازی برایشان ایجاد می کرده، اقدام به چنین نشان سازی کرده باشند، اضافه کرد: قدمت مهمان نوازی در تاریخ بشریت به دیرپایی تمدن است و در اصفهان نیز به گواه تاریخ، به تاریخ شناخته شده از اصفهان بر می گردد.
رئیس کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه مگر جز این بوده که کاروانسراها برای آرامش وآسایش مهمانان ساخته می شدند، متولیان امر شهر، برای رفاه مهمانانشان هر آنچه نیاز بود تدارک می دیدند، تصریح کرد: بازار، مسجد، حمام، اتاق، اصطبل و هر آنچه که کاروانیان مهمان نیاز داشتند برایشان در یک جا مهیا شده بود و به این صورت بود مهمان نوازی در کنار شهری که زیبایی اش مسحور کننده بوده معنای درستین پیدا کرده و اصفهان شهری با خاطره برای هر مهمانی است که به آن وارد شده و در آن پرسه زده است.
وی ادامه داد: آیا اصفهان کنونی نیز شرایط کافی و متناسب با نیاز در شانِ گردشگران را دارد، با کمی جستجو متوجه خواهیم شد با سطح مطلوب و رضایت بخش که برازنده نصف جهان است، فاصله بسیاری داریم.
ملت با بیان اینکه اصفهان با دارا بودن سه اثر جهانی ثبت شده در یونسکو و 100ها اثر ملی ثبت شده، انواع جاذبه تاریخی، فرهنگی و طبیعی و 5 جاذبه طبیعی و قرار گرفتن در مرکز کشور و همچنین فعالیت بیش از 40 هزار نفر در 199 رشته صنایع دستی و کسب عناوین ارزشمند شهر خلاق صنایع دستی وشهر جهانی صنایع دستی چشم انداز روشنی برای توسعه گردشگری اصفهان است.
 ظرفیت قابل توجهی برای جلب توریست دارد. شهر خلاق صنایع دستی یکی از عناوینی است که چشم انداز روشنی برای توسعه گردشگری و صنایع دستی پیش رویمان قرار می دهد. 
وی با اشاره به اینکه متاسفانه در این ایام گردشگری همچون بسیاری از پدیده های اجتماعی و اقتصادی دستخوش مدیریت های جزیره ای شده و مدیریت های متعدد استان و شهر و ناهماهنگی های درون سازمانی شهرداری و فعالیت های موازی موجب شده که توسعه سریع، هدفمند و پایدار در این حوزه مختل شود.
رئیس کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: کمیسیون اقتصادی، گردشگری و حقوقی شورای شهر برای رسیدن به شرایط مطلوب، در ماه های گذشته طی برنامه هایی با آسیب شناسی وضعیت موجود، درصدد طراحی و اجرایی شیوه ای است که اهداف دستیابی به شهر با توسعه متوازن و پایدار را محقق می کند. 
وی با تاکید بر اینکه در وهله نخست، توجه به تامین حقوق و منافع مشترک ذینفعانِ صنعت گردشگری اعم از دولت، مردم، فعالانِ صنعت، شهرداری و گردشگران به عنوان یک اصل مهم و اصولی، باید مورد توجه در هر برنامه ریزی و عملکردی قرار بگیرد، اضافه کرد: گردشگری، "صنعت چتری" است که هر نفع و ضرری، به هر بخشی از آن واردبشود بر سایر بخش ها هم تاثیر خواهد گذاشت.
ملت تصریح کرد: اصفهان نه تنها متعلق به شهروندانش، بلکه به همه مردم ایران تعلق دارد و برنامه ریزی برای آن باید  فرا اُستانی و ملی باشد و بر این باور هستیم که توسعه گردشگری به عنوان نقطه تمرکزِ توسعه های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و شهری است. 
وی ادامه داد: چشم انداز ما در شهر اصفهان، ایجاد و تقویت ظرفیت و گونه های دیگر گردشگری در کنارِ گردشگری فرهنگی است تا ظرفیت پذیرش گردشگر در تمام ماه ها و فصول سال ایجاد شود، مواردی همچون گردشگری سالمندان، گردشگری سلامت، گردشگری ورزشی، گردشگری طبیعت، گردشگری ماجراجویانه، گردشگری نوستالژیک، گردشگری صنعتی و گردشگری نیاکان شناسی باید مورد توجه قرار بگیرد.
رئیس کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان تاکید کرد: با توجه به نقش مهمی که شهرداری به عنوان نهاد متولیِ اصلی در زیر ساخت های گردشگری دارد و برای ارتقای وضعیت شهر و درخشش بیشتر آن، نیازمند ایجاد احساس وظیفه شهروندان در قبال موضوع گردشگری، همسویی تمامی نهادهای شهرداری واندیشه های خلاقانه تری هستیم.
 
وی افزود: برای نیل به هدف مذکور، کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامیشهر اصفهان ضمن دعوت از تمام مسئولان نهادهای موثر و مسئول در حوزه گردشگری در شهرداری و بررسی وضعیت موجود سازمان های تحت مدیریت ایشان به بررسی فعالیت های صورت گرفته در زمینه اسناد توسعه گردشگری اصفهان که تا کنون انجام شده پرداخته است و همچنین تاکنون جلسات متعددی با حضور ذینفعان اصلی گردشگری و کارشناسان برجسته برگزار شده است و همچنین نیاز است که برای گذران اوقات فراغت گردشگری در ساعات پایانی روز تدبیری اندیشیده شود که موجب افزایش طول مدت ماندگاری گردشگر و نهایتا افزایش درآمد شهر و شهروندان از حضور گردشگران شود.
ملت با اشاره به اینکه با عنایت به بررسی های انجام شده تاکنون به موارد ذیل به عنوان مباحث اولویت دار گردشگری اشاره می شود، گفت: با توجه به به روز نبودن اسناد، مطالعات و طرح های گردشگری استان و شهر اصفهان نیاز اصفهان به تدوین هر چه سریع تر اسناد و طرح های جامع توسعه گردشگری، بازاریابی استراتژیک و برند شهری است، سندهایی که بتوانند پاسخگوی سئوالاتی باشد که توسعه پایدار این کهن شهر را رقم بزند.
وی اظهار کرد: در این راستا درصدد بهره مندی از دانش وتجربه شرکت ها و متخصصان داخلی و خارجی برای تدوین سند مذکور هستیم و امیدواریم در سال آینده سند مذکور طراحی، تدوین و نهایی شود تا بتوانیم با اهداف و راهبردهایی مشخص و پروژه محور، مسیر توسعه پایدار را برای شهر اصفهان رقم بزنیم. 
رئیس کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان اضافه کرد: عدم همسویی نهادهای متولی گردشگری در شهرداری و نبود برنامه راهبردی و عملیاتی و در نتیجه لزوم تشکیل ستاد هماهنگی گردشگری شهرداری برای یکسان سازی و هدفمند کردن برنامه های اجرایی شهرداری و نبود شورای عالی گردشگری که سازماندهی، برنامه ریزی، هدایت و کنترل منابع در حوزه گردشگری را با هدف کلی دستیابی به اهداف آن را به انجام برساند، از اولویت ها در راستای توسعه گردشگری است.
وی تصریح کرد: نبود تعریف مشخص از زیرساخت های گردشگری و نیازهای مورد نیاز گردشگران در سطح شهر، عدم وجود اداره متولی گردشگری یا معاونت گردشگری که متولی اصلی و هماهنگ کننده در مجموعه شهرداری باشد و در بخش جذب گردشگران جدید و استفاده از ظرفیت هایی مثل خواهر خواندگی اصفهان با شهر های خواهر خوانده و ایجاد گونه ها و مقاصد جدید که فصل های کم گردشگر را به گردشگری بالا تبدیل کند، رکود و حتی توقف مشاهده می شود نیز از دیگر اولویت های این حوزه است.
ملت با اشاره به نبودِ ردیف اعتباری و بودجه ای مشخص ادامه داد: خوشبختانه برای اولین بار یک ردیف 50 میلیارد ریالی توسط کمیسیون امور اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان برای توسعه گردشگری در بودجه 97 شهرداری اصفهان پیش بینی و تصویب شد.
وی تاکید کرد: با توجه به این موارد عوامل بازدارنده در توسعه پایدار و هدفمند هستند و شورای شهر به اتفاق مسئولین شهرداری و همفکری صاحب نظران شهر در این حوزه در تلاش است گام های اساسی بردارد

• نظرات پس از بررسی در سایت قابل نمایش است.