گزیــــده اخبــــار
صفحه اصلی/اخبار/اخبار ویژه/فناوری‌های کاربوم در اصفهان تعریف شود . (از این پس سعی خواهم کرد به جای عبارت «اکوسیستم کارآفرینی» از واژه «کاربوم» استفاده کنم.)
کد محتوا : 27882
تعداد بازدید: 712
يکشنبه، 19 فروردين 1397
فناوری‌های کاربوم در اصفهان تعریف شود . (از این پس سعی خواهم کرد به جای عبارت «اکوسیستم کارآفرینی» از واژه «کاربوم» استفاده کنم.)
رییس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان گفت:
فناوری‌های کاربوم در اصفهان تعریف شود . (از این پس سعی خواهم کرد به جای عبارت «اکوسیستم کارآفرینی» از واژه «کاربوم» استفاده کنم.)
رییس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: فناوری‌هایی در اصفهان هدفگذاری شود که تاثیر فزاینده در توسعه علمی و اقتصادی شهر داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر اصفهان، کوروش خسروی، ظهر امروز (یکشنبه) در بیست و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: مدتهاست که در مورد بهبود و ارتقا اکوسیستم کارآفرینی اصفهان سخن گفته ایم و شورای پنجم اصفهان تاکنون سیاست‌ها، برنامه‌ها و اقدامات زیادی را برای تحول کاربوم این شهر به کار بسته که بخشی از این سیاست‌ها در حوزه زیرساخت‌ها و سخت افزارهای مورد نیاز اکوسیستم و بخشی دیگر در حیطه سازمان افزارهای یک کاربوم تعریف می‌شوند اما امروز موضوع بحث در خصوص نرم افزارهای مورد نیاز کاربوم اصفهان است.

وی ادامه داد: یکی از نرم افزارهای مهم در یک اکوسیستم کارآفرینی، فناوری یا فناوری‌های هدف آن کاربوم است، هر چند نمی‌توان مانع رشد و بالندگی هیچ فناوری در یک شهر و کارآفرین شد ولی لازم است سیاستگذاران، مدیران و ذی‌نفعان کاربوم مشخص کنند چه فناوری یا فناوری‌هایی باید هدف گذاری شود و بیش از دیگر حوزه های فناوری مورد تاکید قرار گیرند.

رییس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان عنوان کرد: فناوری‌های هدف باید یک ویژگی مهم داشته باشند و آن این است که تاثیر فزاینده یا دومینویی در توسعه اقتصادی، علمی و فناوری شهر داشته باشند، به عبارت بهتر این فناوری‌ها باید بتوانند موج توسعه را ایجاد کنند.

این عضو شورا با بیان اینکه در حال حاضر بنا ندارم به نمایندگی از یک شهر تصمیم بگیرم و فناوری مشخص را بدون کسب نظر ذینفعان تحمیل کنم اما به عنوان مثال لازم است چند فناوری را بررسی کنیم و دنبال تاثیرات دومینویی آنها باشیم، اظهار کرد:همه می دانیم که اصفهان، شهری کم آب است و شاید اصلی ترین گلوگاه توسعه این شهر مسئله آب باشد، بدون شک فناوریهای شاخص این شهر باید به نحوی به آب مرتبط باشند بنابراین اولین مثال فناوری های مدیریت، بهره برداری و بازیابی آب است.

وی خاطرنشان کرد: این گروه از فناوری باید یکی از اصلی ترین شاخص های توسعه فناوری در اصفهان باشد زیرا در گام اول نیاز استان، سایر نقاط کشور و دنیای در معرض تهدید خشکسالی را برطرف می کند و در گام دوم باعث پایداری و توسعه مشاغلی می شوند که به آب وابسته هستند به این ترتیب نه تنها بخشی از توسعه شهر و استان اصفهان با رونق گرفتن فناوری های حوزه آب تامین می شود بلکه سایر بخشهای صنعت و کشاورزی نیز با بهره وری بیشتر از این منبع محدود رونق خواهند یافت.


البته فناوری‌های دیگری هم می‌توانند در اصفهان مورد هدف برنامه‌ریزان باشند که با مسئله آب بی‌ارتباط نخواهد بود. وی افزود: فناروی اطلاعات و ارتباطات، انیمیشن، سینما، صنایع خلاق، صنعت بازیهای رایانه ای، هوش مصنوعی و ... از آن دست فناوری هایی هستند که ضمن این که برای شهر و شهروندان ثروت فراوانی خلق می کنند و باعث اشتغال نیروی جوان شهر می شوند و برای توسعه آنها نیازی به آب نداریم.

خسروی با تاکید بر اینکه باید مشخص شود کدامیک از فناوری های شهری به عنوان فناوری هدف کاربوم اصفهان درنظر گرفته می شود، گفت: باید بررسی دقیق و عالمانه ای توسط همه مدیران و ذینفعان انجام شود و سپس تعداد محدودی از آنها انتخاب شود زیرا باید همه انرژی و توان محدود شهر و مدیران و سرمایه گذاران آن بر روی گروه فناوری های هدف متمرکز شود.

وی اضافه کرد: تلاش برای این که شهری داشته باشیم با همه اقسام و شاخه های فناوری باعث می شود که به هیچکدام نرسیم و در هیچ حوزه ای شاخص نشویم.

• نظرات پس از بررسی در سایت قابل نمایش است.