گزیــــده اخبــــار
صفحه اصلی/اخبار/اخبار ویژه/مهم ترین استدلال برای استقلال کانون دستیابی مردم به دادرسی عادلانه است
کد محتوا : 32923
تعداد بازدید: 360
دوشنبه، 6 اسفند 1397
مهم ترین استدلال برای استقلال کانون دستیابی مردم به دادرسی عادلانه است
مهم ترین استدلال برای استقلال کانون دستیابی مردم به دادرسی عادلانه است
یک عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: مهم ترین استدلال برای استقلال کانون وکلا و وکیل این است که استقلال این نهاد یکی از ارکان دستیابی مردم به دادرسی عادلانه است.
به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان وکیل مهدی مزروعی در شصت و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان، اظهار کرد: از هیات رییسه شورای اسلامی شهر اصفهان تشکر می کنم که برای دومین بار زمینه حضور رییس کانون وکلای دادگستری به مناسبت هفته وکیل در صحن علنی شورا را رقم زدند.
وی افزود: در ابتدا روز مهندس را خدمت مهندسان عزیز تبریک می گویم و معتقدم مهندسان و به ویژه مهندسان شهرسازی وکلای مردم در زمینه دفاع از حق بر شهر هستند. در جشن و گرامیداشت نباید از نگرانی ها و دغدغه ها لذا مژده می دهم که با وجود بادهای ناملایم نهاد مستقل کانون وکلا هنوز پابرجاست، موضوعی که ذینفع آن مردم و تثبیت حق دفاع است.
این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: بعد از حدود 66 سال که از استقلال کانون وکلا می‌گذرد این اتفاقات نامبارک باعث شد ما وکلای دادگستری ریشه های خود را بشناسیم و به آن بازگردیم.
 
مزروعی تصریح کرد: مهم ترین استدلال برای استقلال کانون وکلا و وکیل این است که استقلال این نهاد یکی از ارکان دستیبابی مردم به  دادرسی عادلانه است که در این خصوص صحبت شده است و من میخواهم این امر را بررسی کنم که آیا لزوم استقلال وکیل در باورهای شرعی ما نیز قابل شناسایی هست یا خیر؟  پاسخ این پرسش مثبت است چرا که یکی از نهاد های مترقی در اسلام امر به معروف و نهی از منکر است که ما معمولا به در جه ای نازل از آن توجه کرده ایم
وی تاکید کرد: یکی از مصادق بارز امر به معروف و نهی از منکر حق امر به معروف و نهی از منکر مردم در مقابل حاکمان است. با توجه به ساختار نظام جمهوری اسلامی و در اندیشه حضرت امام (ره) و بیانات حضرت آیت الله خامنه ای لزوم رعایت قانون همان رعایت شرع تلقی می شود و بر این مبنا من معروفی بالاتر از رعایت قانون و منکری بالاتر از نقض قانون و رفتارهای غیرقانونی سراغ ندارم.
این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: یک وکیل دادگستری با توجه به وصف جوهری نظارت بر حسن اجرای قانون علاوه بر فعال مدنی یک آمر به معروف و ناهی از منکر هم هست.لذا اگر یک وکیل دادگستری استقلال نداشته باشد چگونه می تواند نقش امر به معروف و نهی از منکر خود را بدرستی ایفا کند.
مزروعی خاطرنشان کرد: برخی از همکاران ما در مقام دفاع و ابراز عقیده متاسفانه مورد بی مهری قرار گرفته اند و هم اکنون در زندان هستند، هرچه نظام با رأفت و دید بازتری برخورد کند منافع ملی  و منافع مردم بیشتر رعایت خواهد شد.

• نظرات پس از بررسی در سایت قابل نمایش است.