گزیــــده اخبــــار
صفحه اصلی/اخبار/اخبار ویژه/اصلاح مسیر توسعه در اصفهان 2020
کد محتوا : 33805
تعداد بازدید: 343
دوشنبه، 16 ارديبهشت 1398
اصلاح مسیر توسعه در اصفهان 2020
اصلاح مسیر توسعه در اصفهان 2020
رییس کمیسیون اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان گفت:امروز شرایط شهر اصفهان از نظر اقتصادی، اجتماعی و ... دچار چالش است، اگر مسیر توسعه اصفهان را اصلاح نکنیم امکان غیر قابل زیست شدن این شهر بیش از پیش فراهم می شود.
به گزارش اداره ارتباطات و روابط بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: گردشگری یکی از اصلی ترین بخش های صنعتی دنیا است، از نیمه دوم قرن بیستم گردشگری شروع به رشد کرد و امروز دنیا و کشورهای جهان را دگرگون کرده است و جز چهار صنعت برتر دنیا شده است.
 
وی با اشاره به اینکه از هر ۱۱ نفر یک نفر امروز در بخش گردشگری فعال است، افزود: گردشگری صنعتی زودبازده و با اشتغال زایی بالا است و توسعه فرهنگی، اقتصادی و زیست محیطی را شامل می شود و به همین دلیل عمده کلانشهرهای دنیا نگاه ویژه به این صنعت داشته اند. برای برون رفت از صنعت تک محصولی نفت مجبور به حضور در زمین گردشگری هستیم و این صنعت می تواند آینده ایران و اصفهان را تحت تاثیر قرار دهد و در برنامه ششم نیز تاکید بالایی بر این صنعت شده است.
 
رییس کمیسیون اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه بسیاری از کشورهای توسعه یافته از صنعت گردشگری در جهت توسعه استفاده کردند و نتیجه گرفتند، ادامه داد: در برنامه توسعه پنجم برای سال ۱۴۰۴ نگاه ویژه ای به گردشگری شده تا از اقتصاد تک محصولی نقت خارج شویم. در گذشته با رویکرد اشتباه مدیریت استانی و شهری و با سرمایه گذاری در صنایعی مانند فولاد که ریشه مشکلات امروز ما در آن است. این صنایع نه تنها به توسعه شهر کمک نکرد، بلکه باعث مشکلات زیادی برای شهر در چندین سال آینده خواهد شد.
 
 
ملت با اشاره به اینکه متاسفانه مهاجرت بی رویه طبقه خلاق از اصفهان و ورود مهاجرین غیر خلاق به این شهر را طی سالیان دراز دیده‌ایم، تصریح کرد: امروز طبقه خلاق از اصفهان فرار می کنند. همه شرایط و واقعیت ها می‌طلبد که نگاه متفاوتی برای مسیر توسعه این شهر در نظر بگیریم و آن نگاه از گردشگری می‌گذرد.
 
وی افزود: امروز شرایط شهر اصفهان از نظر اقتصادی، اجتماعی و ... دچار چالش است، اگر مسیر توسعه اصفهان را اصلاح نکنیم امکان غیر قابل زیست شدن این شهر بیش از پیش فراهم می شود.
 
رییس کمیسیون اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: امروز آنچه به اصفهان ارث رسیده بخشی از آثار جذاب گذشتگان است و بخش دیگر هنرمندانی هستند که می‌توانند در کنار این میراث شهر را نجات دهند.
 
ملت تاکید کرد: امروز اصفهان با همه ظرفیت ها و امکاناتی که دارد، متاسفانه منطبق با این ظرفیت‌هایش پیشرفت نکرده است، چراکه ما یک سند مورد وثوق نداشته ایم. امروز یک برنامه نداریم که ساده بگوید کجا هستیم؟ به کجا می خواهیم برسیم و چگونه می خواهیم حرکت کنیم.
 
وی گفت: نزدیک ۷۰ درصد درآمد شهرداری در سال گذشته از درآمد ناپایدار چون تراکم فروشی تامین شده است. به همین دلیل به جمع بندی رسیدیم که راهکارهای جدید در سطح شهر باید ایجاد شود و گردشگری در صدر این راهکارها قرار گرفت. در ابتدا شهرداری اصفهان ملزم به طراحی یک نقشه راه و برنامه برای گردشگری و همزمان اداره گردشگری در شهرداری اصفهان نیز تاسیس شد.
 
رییس کمیسیون حقوقی، اقتصادی و گردشگری شورای شهر اصفهان با بیان اینکه در این طرح همه بازیگران عرصه حوزه گردشگری باید در یک قالب قرار گیرند تاکید کرد: در این راستا طرحی از طرف شورای اسلامی شهر اصفهان تحت عنوان اصفهان ۲۰۲۰ شهر گردشگری، هنر و میراث فرهنگی تعیین و پس از چندین ماه مطالعه و بررسی در صحن علنی شورای شهر تصویب شد

• نظرات پس از بررسی در سایت قابل نمایش است.