گزیــــده اخبــــار
صفحه اصلی/اخبار/اخبار ویژه/شرایط اصفهان در حوزه زنان آسیب دیده خوب نیست
کد محتوا : 34801
تعداد بازدید: 368
دوشنبه، 31 تير 1398
شرایط اصفهان در حوزه زنان آسیب دیده خوب نیست
شرایط اصفهان در حوزه زنان آسیب دیده خوب نیست
مدیرکل بهزیستی استان اصفهان گفت: زنان آسیب دیده و در معرض آسیب اصفهان اصلا شرایط مناسبی ندارد و اصفهان، محلی شده که این زنان از شهرهای دیگر به آن پناه می‌آورند.
به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، مرضیه فرشاد امروز(یکشنبه) در صحن علنی شورای اسلامی شهر اصفهان، اظهار کرد: دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی، 10 خدمت را ارائه می کند و هر 10 خدمت در استان انجام و مرکز و مدیریت آن در شهر اصفهان انجام می شود و در سه ماهه اول سال جاری؛ چیزی حدود 10 هزار تماس با 123 انجام شده است. 
 
وی افزود: 10 هزار نفر در سال 97 در سامانه طلاق این نهاد مراجعه اولیه داشته اند. این سامانه فعلا به صورت شهرستانی در اصفهان راه اندازی شده است و قبل از هرگونه تشکیل پرونده در دادگستری این مرکز اقدام به مشاوره می کند. همچنین در سه ماهه ابتدایی امسال سه هزار نفر به این سامانه مراجعه کردند که 20 درصد توفیق سازش حاصل شده است.
 
مدیرکل بهزیستی استان اصفهان، ادامه داد: در سه ماه ابتدایی سال جاری در بازپروری زنان و دختران 30 نفر را پذیرش کرده ایم، از سوی دیگر در ساماندهی کودکان خیابانی 133 کودک را مدیریت کرده که 150 کودک در مراکز غیر دولتی هستند و 17 پایگاه در این زمینه در استان وجود دارد.
 
فرشاد تصریح کرد: در شهرستان اصفهان در حوزه اجتماعی 298 مهد کودک زیر مجموعه بهزیستی است که 20 هزار کودک خدمات می گیرند، 15 خانه کودک و نوجوان داریم، همچنین 12 کیلینیک مدد کاری و 13 خیریه در حال حاضر همکار ما هستند و 18 خیریه دولتی و غیر دولتی نیز در بخش خدمات اجتماعی در حال فعالیت هستند.
 
وی اضافه کرد: تاکنون 650 دانش آموز و 145 دانشجو و 3186 زن سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی هستند.
 
مدیرکل بهزیستی استان اصفهان تاکید کرد: شهر اصفهان بیشترین سرانه چند قلوزایی را در کشور دارد و 1590 خانواده چند قلوزا در اصفهان داریم، چهار خانوار پنج قلو و 140 خانوار چهار قلو در شهر اصفهان داریم که این بسیار سخت است. 
 
فرشاد گفت: دبیرخانه مناسب سازی استان در دست بهزیستی است، این دبیرخانه از سال 95 فعالیتش را آغاز کرده است. در شهر اصفهان 80 واحد دولتی تست و اندازه گیری شده و در سطح استان 1400 نقطه نمره گذاری شده است و شهر اصفهان یکی از بهترین شهرهای کشور در زمینه مناسب سازی است. 
 
وی افزود:اصفهان شهری رو به جلو تلقی می شود، اما هنوز معلول ما در چهار راه آپادانا نمی تواند از BRT استفاده کند. به همین نسبت استفاده برای معلولان از اتوبوس‌ها و اتوبوسرانی نیست، همچنین تاکسیرانی برای معلول خیلی گرانتر است و باید گفت در کل سرعت مناسب سازی شهر اصفهان کند است. 
 
مدیرکل بهزیستی استان اصفهان، اظهار کرد: از سال 95 صندوق بین المللی جمعیت قراری را با اصفهان گذاشته و اصفهان را پایلوت شهر دوستدار سالمند انتخاب کرده است. همچنین دبیرخانه شهر دوستدار سالمند از بهزیستی به شهرداری انتقال پیدا خواهد کرد.
 
فرشاد با درخواست از مدیران شهری، گفت: هزینه معتادان متجاهر در یک ماه 500 میلیون تومان برآورد شده است، در این زمینه 250 میلیون تومان، کمپ ها تخفیف دادند و 250 میلیون نیز شهرداری اصفهان تقبل کرد. معضل معتادان متجاهر، یک بار زمین مانده است و باید برای آن چاره اندیشی کرد.
 
وی ادامه داد: زنان آسیب دیده و در معرض آسیب اصفهان اصلا شرایط مناسبی ندارد و اصفهان مقری شده برای گم شدن در جامعه که این زنان از شهرهای دیگر به آن پناه می‌آورند و آمار در این خصوص نگران کننده‌ است. به هر حال خواهش می کنم در بحث آسیب دیدگان اجتماعی موضوع را جدی تر ببینید.
 
مدیرکل بهزیستی استان اصفهان تاکید کرد: ما برای موتورسواران مجبوریم از روش های برخوردی استفاده کنیم، چرا وضعیت موتور سواری در شهر باید اینگونه باشد، راهنمایی و رانندگی باید برخورد جدی داشته باشد.
 
فرشاد با بیان اینکه فقط 40 درصد منابع بهزیستی اصفهان دولتی است و مابقی منابع توسط خیران تامین می شود، گفت: شهر دوستدار سالمند شاخص های بین المللی دارد و فقط یک شاخص آن حمل و نقل است، شاخص بعدی آن مشارکت مدنی، اشتغال و خدمات سلامت و ... است. 
 
وی گفت: به فکر وضعیت معلولان در خیابان چهارباغ هستیم، اما معلولان هنوز نمی توانند به درستی از چهارباغ استفاده کنند.
 
مدیرکل بهزیستی استان اصفهان ادامه داد: در سال 97 ، 1500 کارگاه آموزشی برگزار شده است و 35 هزار نفر از مجموعه های آموزشی، آموزش گرفته اند. 
 
فرشاد خاطرنشان کرد: 10درصد کودکان استان اصفهان به مهد کودک و 40 درصد کودکان به پیش دبستانی می روند. مهدهای کودک اکثرا بخش خصوصی هستند و شاید این کاهش به دلیل شرایط اقتصادی باشد.  کماکان در شرایطی هستیم که اعتماد به مهدهای کودک وجود ندارد

• نظرات پس از بررسی در سایت قابل نمایش است.