گزیــــده اخبــــار
صفحه اصلی/اخبار/اخبار ویژه/تصمیمات سلیقه‌ای گذشته پروژه‌های نیمه تمام را به شهر تحمیل کرده است
کد محتوا : 35477
تعداد بازدید: 447
چهارشنبه، 13 شهريور 1398
تصمیمات سلیقه‌ای گذشته پروژه‌های نیمه تمام را به شهر تحمیل کرده است
رییس کمیسیون اقتصادی، گردشگری و حقوقی شورای اسلامی شهر اصفهان:
تصمیمات سلیقه‌ای گذشته پروژه‌های نیمه تمام را به شهر تحمیل کرده است
رییس کمیسیون اقتصادی، گردشگری و حقوقی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: در گذشته تصمیم سلیقه ای منجر به انتخاب پروژه می شده است و گاهی فشار پیمانکاران یا اعضای شورای شهر موجب شده تعداد زیادی پروژه نیمه تمام باقی بماند که بسیاری از آنها اولویت اول شهر نبوده و این اتفاق موجب خواب سرمایه شده است.
به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصصفهان، نصیر ملت رییس کمیسیون اقتصادی، گردشگری و حقوقی شورای اسلامی شهر اصفهان در برنامه زنده رادیویی صدای شهر اظهار کرد: در خصوص بودجه باید منابع صحیح قابل وصول و شناسایی منابع درآمدی در دستور کار قرار گیرد.
 
وی افزود: اگر بودجه درست پیش بینی شود و تمام جوانب در آن رعایت شود می توان یک نقشه راه درست برای ادامه بهتر  داشته باشیم. امروز بیشترین تلاش ما در ابتدا صرف این موضوع می شود که بودجه را به نحوی اصلاح کنیم که بیشترین تطابق را با فعالیت های شهر اصفهان داشته باشد.
 
رییس کمیسیون اقتصادی، گردشگری و حقوقی شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: دستورالعمل‌های سال‌های گذشته در خصوص بودجه نتوانسته یک عملکرد مطابق با ظرفیت‌های شهر اصفهان را دنبال کند به همین دلیل در سال گذشته طرح اصلاح تدوین بودجه با رویکرد خزانه متمرکز به تصویب شورای شهر رسید.
 
ملت اضافه کرد: یکی از نواقص موجود در بودجه این بود که ۱۵ مدیر منطقه شهری اصفهان برای پیشبرد و توسعه فعالیت و پروژه‌های خود با ۱۵ پیمانکار قرارداد داشتند و ۱۵ عقیده مختلف برای انجام کار وجود داشت، برای مثال در ساماندهی دوربین‌های نظارت تصویری که در کل ۱۵ منطقه شهر وجود دارد که با یک قرارداد می‌توانیم همه آنها را کنترل کنیم، اما با پخش شدن خدمات امکان نظارت و کنترل کمتر خواهد شد. 
 
وی تصریح کرد: طرح اصلاح تدوین بودجه  به تصویب رسید و اتفاق خوبی که رخ داد دستور العملی است که وزارت کشور برای تغییر تصویب بودجه داد که ۷۰ درصد آن تغییرات با دستورالعمل وزارت کشور تطابق دارد. از مشکلات دیگر موجود در ساختار بودجه این بود که میزان تحقق بودجه سال گذشته مناطق یک اعتبار محسوب می شد که محدودیت برای مناطق بود و بر اساس آن عدالت خدماتی و سرانه خدماتی کمتر ایجاد می شد و مناطق کمتر برخوردار که دچار پایین بودن سرانه خدمات نیز هستند هم‌چنان از بودجه کمتری برخوردار می شدند.
 
رییس کمیسیون اقتصادی، گردشگری و حقوقی شورای اسلامی شهر اصفهان تاکید کرد: میزان تعیین بودجه نباید تحقق بودجه سال گذشته باشد. شاید یک مدیری در منطقه ای موفق و در منطقه دیگر ناموفق باشد. ما باید بر اساس ظرفیت‌های موجود در مناطق بودجه ریزی کنیم.
 
ملت اظهار کرد: کاهش آلایندگی محیطی با تمرکز بر آلودگی هوا، بهینه سازی عبور و مرور، بهره وری بهینه از سرمایه ها، تاب آوری شهری، بازآفرینی بافت‌های ناکارآمد و فرسوده، سرزندگی فضاهای شهری و تحقق پذیری طرح های توسعه شهری از جمله مقاصد راهبردی برای بودجه ریزی شهرداری اصفهان هستند.
 
وی گفت: در گذشته تصمیم سلیقه ای منجر به انتخاب پروژه می شده است و گاهی فشار پیمانکاران یا اعضای شورای شهر موجب شده تعداد زیادی پروژه نیمه تمام باقی بماند که بسیاری از آنها اولویت اول شهر نبوده و این اتفاق موجب خواب سرمایه شده است.
 
رییس کمیسیون اقتصادی، گردشگری و حقوقی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه تاکید ما بر این بوده که برای سال ۹۸ مهندسی ارزش افزوده برای کلیه پروژه ها اجرایی شود، گفت:  متاسفانه شهرداری ها به دلیل تامین نیازهای خود مجبور به تامین مالی به  روش های مختلف هستند این عوارض ساختمانی عمدتا به صورت تراکم مازاد است، آنچه برای تراکم گرفته می شود فقط مُسکن مقطعی برای اقتصاد شهر است. یک بخش محدودی از درآمد شهرداری از قانون مالیات بر ارزش افزوده است و فقط یک و نیم درصد آن درآمد پایدار است. این اتفاقات رشد ناموزون شهر را موجب می شود و باید این نگاه اصلاح شود. 
 
ملت با بیان اینکه توسعه گردشگری شهری مورد توجه شورای شهر اصفهان است و اصفهان۲۰۲۰ برای همین به تصویب رسیده است، گفت: اجرای درست این طرح مسیر توسعه اصفهان را به سمت ظرفیت واقعی راهنمایی می کند که همان گردشگری، صنایع دستی و فرهنگ و هنر است. این شهر مجموعه هنرمندان فاخر با هنرهای فاخر را در کنار هم دارد. اصفهان ۲۰۲۰ دنیایی وسیع برای سیاست گذاری های آینده است و  اصفهان به سمت توسعه گردشگری خواهد رفت. اصفهان پس از سال ۲۰۲۰ تمام ظرفیتش در اختیار گردشگری قرار خواهد گرفت.
 
وی تاکید کرد: با یونسکو در خصوص اصفهان ۲۰۲۰ هماهنگی هایی انجام دادیم. راه اندازی دفتر یونسکو در اصفهان و همایش های بین المللی را تحت نظر یونسکو در این شهر اجرایی خواهیم کرد.
 
رییس کمیسیون اقتصادی، گردشگری و حقوقی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: مدیریت شهری در بودجه شهرداری اصفهان هم در بخش عمرانی و هم توسعه، گردشگری را جدی دیدیم و همه ۱۵ منطقه شهرداری ملزم به تعریف پروژه گردشگری شدند. ظرفیتی که در حوزه گردشگری وجود دارد توسعه فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی را شامل می شود و بر این اساس کیفیت زندگی شهروندان افزایش خواهد یافت. اصفهان ۲۰۲۰ دروازه طلایی توسعه خواهد بود.
 
ملت خاطرنشان کرد: شناسایی مشکلات، شناسایی راهکارها و شناسایی ظرفیت های گردشگری و صنایع دستی با توجه به جلسات با همه ذی نفعان اجرایی خواهد شد.

• نظرات پس از بررسی در سایت قابل نمایش است.