• 1399-02-18 10:27
  • کد محتوا:1609
 در مدیریت شهری، فعالیت‌ سلیقه‌ای نداریم

رئیس کمیسیون حمل و نقل و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر اصفهان: تا جایی که امکان داشته  پیگیر گرفتن خدمات و هزینه‌هایی از سمت دولت برای کاهش فشار بر حمل و نقل عمومی هستیم و دولت در این سال‌ها در پرداخت یارانه ناتوان بوده است

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، امیراحمد زندآور شامگاه دیشب - چهارشنبه -  در گفتگو زنده اینترنتی، اظهار کرد: اتوبوسرانی، قطار شهری و تاکسیرانی از مباحث مهم و حائز اهمیت شهر هستند چراکه حرکت روان مردم در سطح شهر از رئوس فعالیت های مدیریت شهری است.

وی افزود: خط یک مترو در دوره پنجم افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت. شورای شهر اعتقاد داشت که خدمات مدیران قبلی باید به بار بنشیند و نتیجه دهد. با هزینه های بسیار سنگین این خط یک افتتاح شد. از توسعه خط اول مترو اصفهان هنوز پنج کیلومتر باقی مانده دارد و مدیریت شهری هنوز به دلیل مبالغ بالا این طرح توسعه را اجرایی نکرده است.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: با توجه به اینکه خط یک مترو اصفهان فعال است یکسری نواقص به خصوص در بحث ایمنی خط وجود دارد که باید برطرف شود. موضوع آسانسورها، تهویه ها و آب گرفتگی تونل از جمله مواد مطرح شده در این زمینه است.

زندآور تصریح کرد: مباحث مترو باید کامل و با استانداردهای روز جهانی تنظیم و تکمیل شود و با این هزینه ای که برآورد شده بتوانیم در بودجه امسال این نواقص را در نظر گرفته و برطرف کنیم و شاهد حوادث ناگواری نباشیم البته هزینه رفع نواقص عدد 700 میلیارد تومان است.

وی افزود: نگاه مدیریت شهری نگاه عدالت محور در زمینه حمل و نقل و ترافیک است و بعید می دانم نگاه همراه با بی توجهی به مناطق وجود داشته باشد. بی شک برخی مناطق شهری از نظر مالی توان بالایی دارند و برخی مناطق نیز ضعیف تر هستند، اما مدیریت شهری اصفهان به مناطق کمتر برخوردار کمک می‌کند، برای مثال در منطقه 14 شهری اصفهان پروژه های مهمی چون توسعه حرم زینبیه و رینگ چهارم را داریم.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: ما علاقه ای به استفاده از منطقه محروم نداریم بلکه مناطق کمتر برخوردار عنوان می کنیم، اما باید بدانیم که مدیریت شهری همه مناطق را یک شکل می بیند و مجدد اعلام می کنم پروژه های بزرگی در منطقه 15 شهری اصفهان در حال انجام است از جمله میدان بزرگ شهید سلیمانی از جمله این پروژه ها است.

زندآور اضافه کرد: حدود 2300 اتوبوس در سندیت شهرداری اصفهان وجود دارد که 1750 دستگاه اتوبوس فعال است. تعدادی از اتوبوس‌ها در خطوط BRT حرکت می‌کنند که شرایط خاص خود را دارند، در شب عید 100 دستگاه اتوبوس وارد ناوگان حمل و نقل شهری اصفهان شده است که 70 دستگاه در اصفهان هستند و 30 دستگاه نیز به شهر وارد خواهند شد؛ این اتوبوس‌ها بی شک در همه مناطق شهری گسترش خواهند یافت.

وی تاکید کرد: اینکه گفته می شود ناوگان حمل و نقل عمومی شهر اصفهان فرسوده شده صحبت درستی است چراکه عمر ناوگان اتوبوسرانی اصفهان 9 سال به بالا است و به همین دلیل به سوی بازسازی اتوبوس‌ها حرکت کرده ایم و امیدواریم این معضل و ضعف بهبود پیدا کند.
رئیس کمیسیون حمل و نقل و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: مدیریت شهری یک برنامه سالیانه تحت عنوان بودجه دارد و اعضا شورا یکی از وظایفشان تصویب بودجه شهرداری است، پس شهردار اصفهان موظف هست برنامه های مورد تصویب شورای شهر اصفهان را اجرایی کند. آنچه روی می دهد سیاست‌های شورای اسلامی شهر است. اینکه گفته می شود شهردار اصفهان سلیقه ای عمل می کند کم لطفی است چراکه ایشان مر قانون را عمل می کند، ممکن است شهردار اصفهان در انتخاب یک مدیر سلیقه ای عمل کند چراکه مدیر باید بر اساس دیدگاه شهردار انتخاب شود، اما برنامه های شهری بی شک سلیقه ای عمل نمی شود و شهردار اصفهان حتما مر قانون را اجرا می کند و برای هر کاری باید از شورای شهر اجازه بگیرد و روندی که شهردار پیش می رود بر اساس منویات شورای اسلامی شهر است، امیدوارم بتوانیم با افراد منتقد گفت و گو کنیم.

زندآور تصریح کرد: طبق برنامه‌ای که قبلا عنوان کردیم بهسازی و بازسازی تاکسی‌های شهر را دنبال می‌کنیم که تا بهسازی 1000 دستگاه تاکسی رخ دهد، امیدواریم نیمه اول سال جاری شاهد وقوع این اتفاق بزرگ باشیم و تاکسی‌های فرسوده با تاکسی‌های نو تعویض شوند و این افراد می توانند وام 50 میلیون تومانی با سود 4 درصد دریافت کنند.

وی در خصوص افزایش کرایه اتوبس‌ها افزود: تا جایی که امکان داشته و میسر بوده است  پیگیر گرفتن خدمات و هزینه‌هایی از سمت دولت برای کاهش فشار بر حمل و نقل عمومی هستیم و دولت در این سال‌ها در پرداخت یارانه ناتوان بوده است و ما یک افزایش کمتری نسبت به پیشنهادات داشته ایم و مردم عزیز ما در همه صحنه‌ها با مدیریت شهری، دولت و نظام جمهوری اسلامی همراهی کردند و ممکن است سختشان هم باشد، اما استحضار دارند که مدیریت شهری با منابع مالی مردم اداره می شود و ما در زمینه حمل و نقل عمومی گاها چاره ای جز افزایش قیمت نداریم.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر اصفهان در خصوص مدیریت نیک اندیش گفت: نیک اندیش یکی از شرکت‌های وابسته به شهرداری است و حدود یکماه است که مدیریتش جابه جا شده است و مدیریت قبلی سرپرستی این شرکت را به عهده دارد و بی شک به شرکت نیک اندیش مدیریت و نظارت دارد، اما در خصوص مدیریت این شرکت شهردار اصفهان از جمله وظایفش انتخاب مدیر است و قطعاً مدیران با تجربه را مد نظر دارند و اگر هر مدیری در این سمت قرار بگیرد وظایف خود را به درستی انجام می‌دهد.

زندآور ادامه داد: مترو یکی از پروژه های عظیم و هزینه بر مدیریت شهری اصفهان است درحال حاضر خط یک بهره برداری شده و مردم استفاده می کنند و قطار شهری کاملا فعال است، خط دو مترو شهر اصفهان در حال ساخت است و بیش از 1200 میلیارد متعلق به قطار شهری اصفهان است، خط دوم مترو 24 کیلومتر است که در دو فاز 14 و 10 کیلومتر پیش خواهد رفت و ظرف سه سال آینده شاهد بهره برداری از خط دوم مترو خواهیم بود، برنامه خط دو مترو در برنامه‌های سالیانه شهرداری برقرار و پایدار شده است و مردم ما همچون خط یک از آن استقبال خواهند کرد.

وی تاکید کرد: در مدیریت شهری اصفهان فعالیت‌ها سلیقه‌ای نداریم، این موضوع نه در مدیریت شهری و نه در سازمان‌های وابسته اصلا امکان ندارد چون همه این سازمان‌ها بودجه دارند و بر بودجه آنها نظارت می‌شود و شورای شهر و اعضا آن بر تک تک مصوبات بودجه نظارت می‌کنند.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: در این روزهای کرونایی از همه ظرفیت حمل و نقل عمومی استفاده نمی‌کنیم، اتوبوسرانی 570 هزار نفر و مترو 120 هزار مسافر را جابه جا می کردند که این روزها در چرخه حضور ندارند.