• 1399-02-21 12:28
  • کد محتوا:1613
پرونده صنایع در زمینه انتشار آلودگی زیست محیطی به جریان بیافتد

رییس کمیسیون حمل و نقل و فناوری ارتباطات شورای اسلامی شهر اصفهان: چرا در روزهایی که پدیده وارونگی هوا وجود نداشت و خودرویی در خیابان ها تردد نداشت و هوا چندان سرد نبود که دودکش بخاری منازل دائم روشن باشد و از طرفی بسیاری از کارگاه‌های صنعتی به‌دلیل ابلاغ ستاد مقابله با کرونا تعطیل بود همچنان در وضعیت پاک قرار نگرفت؟

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان امیر احمد زنداور صبح امروز - یکشنبه - در یکصدو بیست و دومین صحن علنی شورای اسلامی شهر، اظهار کرد: در آستانه لیالی مبارکه قدر و شهادت حضرت علی علیه السلام ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه مسلمین در ماه مبارک رمضان و ایام شهادت امام اول شیعیان و پیشوای عدالتخواهان جهان حضرت علی را تسلیت می گویم.

وی افزود: شب قدر بهترین شب سال است که خداوند در قرآن کریم آن را شبی پر برکت دانست و ارزش آن را برتر از هزار ماه بیان کرده است.

رییس کمیسیون حمل و نقل و فناوری ارتباطات شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: شبی که در آن قران بر پیامبر عظیم الشأن اسلام نازل شد و فضیلت عبادت در آن از تمام شب ها بیشتر است. شب قدر فرصتی طلایی برای شستشوی آینه دل و بهترین زمان برای جایگزینی خوبیها و بدیها صلح و صفا با اختلاف و نزاع و احسان و نیکی با ظلم و ستم است.

زند آور تصریح کرد: همواره بخش حمل و نقل متهم اصلی مسئله آلودگی شهرها بوده و هست و در گزارشهای منشایابی آلودگی هوا که اولین بار توسط شرکت کنترل کیفیت هوای تهران تهیه شد و بعد بسیاری از کلان شهرها از جمله اصفهان وضعیت خود را مشابه تهران توصیف کردند بین ۷۰ تا ۸۵ درصد آلودگی هوا به منابع آلاینده متحرک یا همان خودروها نسبت داده شده است.

وی گفت: بر اساس این گزارش ها شهرداری ها با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و دیگر دستگاه‌های مسئول از جمله پلیس اقدام به اجرای طرح زوج و فرد، نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، ایجاد مراکز معاینه فنی، نصب فیلتر بر روی اگزوز اتوبوس های شهری، گاز سوز نمودن خودروها و غیره کردند تا با روش‌های مختلف تا حد امکان از حجم آلودگی منتشر شده توسط خودروها بکاهند.

رییس کمیسیون حمل و نقل و فناوری ارتباطات شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: در شهر اصفهان نیز با توجه به اهمیت معضل آلودگی هوا کاهش آلودگی های محیطی با تمرکز بر کاهش تولید آلاینده های هوا به عنوان یکی از اهداف برنامه‌های راهبردی اصفهان ۱۴۰۵ در نظر گرفته شده است.

زند آور تاکید کرد : همه این برنامه‌ها بر پایه این بوده که منشاء آلودگی هوا خودروها هستند لیکن در دو ماه گذشته اتفاقاتی رخ داد که تا حد زیادی تردیدهایی در این فرضیه به وجود آورد.

وی تصریح کرد: در روزهایی که به علت شیوع ویروس کرونا و توصیه‌های ستاد مبارزه با کارآمدی بر ماندن مردم در منزل شهر تقریباً تعطیل شد و به استناد داده های مرکز کنترل ترافیک شهرداری اصفهان حجم تردد خودروها بین ۶۰ تا ۷۰ درصد و در روزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین تا ۹۸ درصد کاهش داشته چرا همچنان هوای اصفهان پاک نبوده است؟

رییس کمیسیون حمل و نقل و فناوری ارتباطات شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: چرا در روزهایی که پدیده وارونگی هوا وجود نداشت و خودرویی در خیابان ها تردد نداشت و هوا چندان سرد نبود که دودکش بخاری منازل دائم روشن باشد و از طرفی بسیاری از کارگاه‌های صنعتی به‌دلیل ابلاغ ستاد مقابله با کرونا تعطیل بود همچنان در وضعیت پاک قرار نگرفت؟

زند آور تاکید کرد: این نکته قابل توجه است که در اسفند ماه سال گذشته که روزانه به طور متوسط ۶۵ درصد از حجم تردد خودروها کاسته شده بود و همه از خلوت بودن شهر صحبت می‌کردند تنها چهار روز هوای پاک داشته‌ایم در این ماه ۹ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس وجود داشته است جالب اینکه شاخص کیفیت هوا در روز ۱۳ فروردین ماه که شهر در وضعیت تردد ممنوع بوده پاک نبوده و در روز ۱۴ فروردین پس از دو روز بدون تردد هوا ناسالم بوده است.

وی گفت: در مجموع به نظر می‌رسد نسبت دادن عمده آلودگی هوا به خود را صحیح نبوده و توجه ما را از صنایعی که در اطراف اصفهان با زیر پا گذاشتن و معیارهای انتشار آلودگی زندگی شهروندان را به خطر انداخته منحرف ساخته است از این رو از همه دستگاه‌های مسئول و در راس آنها داستان محترم اصفهان استدعا دارم از کنار این موضوع به راحتی نگذرند و پرونده این صنایع را در زمینه انتشار آلودگی زیست محیطی به جریان بیندازیم آنها را ملزم به رعایت الزامات قانونی در این زمینه نمایند.