• 1399-07-06 16:24
  • کد محتوا:1795
برنامه جامع، سرنوشت و آینده شهر را در بخش‌های مختلف رقم خواهد زد

رئیس کمیسیون پایش و نظارت شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: برنامه جامع شهر، سرنوشت و آینده شهر را در بخش‌های مختلف رقم خواهد زد و همچنان باید مطالعه و پیگیری مدیریت ارشد، مدیریت شهری و به خصوص نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر را به دنبال داشته باشد.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، فتح الله معین صبح امروز (یکشنبه) در یکصد و چهلمین صحن علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: هفته دفاع مقدس فرصتی برای تجلیل از جانفشانی رزمندگان و نقش تعیین کننده رزمندگان اصفهان است که بر زبان تمام سخنرانان کشورجاری می‌شود، حماسه آفرینی سال‎‌های دفاع مقدس درس‌های بزرگی برای ملت ایران از جمله توکل بر خدا، پیروی از راه اهلبیت (ع)، رجحان منافع عمومی بر مصلحت شخصی و همکاری در بهبود شرایط زندگی عزتمدانه مردم است.

وی افزود: از مهم‌ترین مصادیق همیاری و تعاون مردم، بهبود شرایط زندگی در شهر و کمک به آبادانی، نشاط و سرزندگی شهر اصفهان است، در سال‌های اخیر در جهت ایجاد زمینه‌های مشارکت اقشار مختلف مردم در آبادانی و ایجاد نظم بیشتر و در راستای تأمین زیرساخت‌ها، بحث تدوین طرح جامع شهر اصفهان مطرح شده است.

رئیس کمیسیون پایش و نظارت شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: قبل از ورود به این موضوع جا دارد از تمامی دست اندرکاران تدوین طرح جامع و به ویژه رئیس و اعضای کمیسیون عمران که براساس دانش و تعهد خود مجدانه این امر را پیگیری کردند تشکر کنم، اولین طرح جامع شهر اصفهان مربوط به سال ۱۳۳۷ است که توسط مشاورین آلمانی معروف به کُکس انجام شد و آخرین طرح جامع مصوبه نیز مربوط به سال ۶۷ می‌شود که تاکنون ۳۲ سال از آن گذشته و براساس آن طرح‌های تفصیلی تبیبن شده است.

معین تصریح کرد: برنامه جامع شهر اصفهان با رویکرد نوین امروز در دستور کار است که با انتخاب اصفهان به عنوان پایلوت تهیه برنامه جامع در کشور، آغاز شده و مهم‌ترین ویژگی آن عبارت است از مشارکت محور بودن، مشکل سو بودن، راهبردی بودن، فضایی بودن و همچنین برای اولین بار مشاور به جای تصمیم گیری قطعی در فرایند تبیین طرح، نقش تسهیلگر را دارد. شورای راهبری نیز در شهر تشکیل و شورای شهر به عنوان نماینده مردم ریاست آن را برعهده دارد، اینها قدم بزرگی محسوب می‌شود.

وی افزود: خروجی این برنامه‌ها شامل برنامه راهبردی، عملیاتی، نقشه‌های پهنه بندی، نظام اجرای پایش برنامه‌ها و این روزها قسمت اول برنامه تحت عنوان برنامه تشخیص که شامل شناخت و تحلیل چشم انداز و دستور کار این برنامه با مشارکت مردم، نخبگان، متخصصان، مدیران و کارشناسان حوزه‌های مختلف به پایان رسیده است، مراتب تصویب و در سطح کلان کشور در شورای عالی شهرسازی و معماری را طی خواهد کرد و با انتخاب مشاور، وارد فاز دوم برنامه یعنی تجویز خواهیم شد.

معین خاطرنشان کرد: این برنامه سرنوشت و آینده شهر را در بخش‌های مختلف رقم خواهد زد و همچنان باید مطالعه و پیگیری مدیریت ارشد، مدیریت شهری و به خصوص نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر را به دنبال داشته باشد.