• 1399-09-22 08:57
  • کد محتوا:1968
رونق گردشگری مذهبی و کاهش آسیب‌های اجتماعی در سایه توسعه حرم زینبیه(س)

یکصد و بیست و سومین جلسه کمیسیون فرهنگی ورزشی شورای شهر اصفهان با حضور ریاست شورا و جمعی از اعضای شورای شهر و متولیان حرم زینبیه(س) و در محل این حرم برگزار شد. 

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، فریده روشن، رئیس کمیسیون فرهنگی و ورزشی شورای شهر اصفهان در این نشست اظهار کرد: شهرهای مشهد، قم و شیراز به عنوان مراکز زیارتی و گردشگری کشور پذیرفته شده و در اصفهان نیز بهتر هست از ظرفیت حرم زینبیه به عنوان قطب مذهبی گردشگری شهر استفاده شود.

وی افزود: اضافه شدن عنوان برخوردار به اصفهان باعث شده حمایت‌های ملی کمرنگ شود و اصفهان‌ستیزی در همه زمینه‌ها، مانع از تحقق وعده‌های دولتی به این شهر شده است.

لزوم توجه به اشتغال‌زایی در منطقه زینبیه

رئیس کمیسیون فرهنگی و ورزشی شورای شهر اصفهان تصریح کرد: در دوره پنجم شورا هیچ نگاه سیاسی به مناطق کم‌برخوردار وجود نداشته و از ابتدای فعالیتمان در شورا همواره شهردار منطقه دغدغه توسعه حرم زینبیه را داشته و در جلسات متعدد پیگیر توسعه منطقه بوده است.

وی با تاکید بر لزوم توجه به هویت امامزاده‌های اصیل کشور و توجه متولیان به این موضوع ادامه داد: توسعه زیارتگاه‌هایی مانند حرم حضرت زینب بنت موسی (س) می‌تواند در تحقق این اصالت مؤثر بوده و محلی برای اجرای برنامه‌های فرهنگی به بهترین نحو باشد.

روشن با تقدیر از اقدامات فرهنگی تولیت آستان حضرت زینب (س)، خاطرنشان کرد: برنامه‌های فرهنگی به‌ویژه در ایام عزاداری باید تنوع بیشتری یابد؛ لازم است مکان‌هایی برای مراقبت از کودکان نیز پیش‌بینی شود تا مادرانی که قصد شرکت در برنامه‌های فرهنگی را دارند، بدون هیچ‌گونه مزاحمتی بتوانند حضور یابند.

روشن تاکید کرد: با توجه به اینکه این منطقه در مجاورت مناطق حاشیه‌نشین شهر قرار دارد، هر اقدام فرهنگی و اجتماعی می‌تواند به حل معضلات حاشیه نشینی اصفهان کمک کند بدین سبب لازم است مهارت‌افزایی و کارآفرینی و ارائه آموزش‌های کسب و کار ساکنان این منطقه در جهت رفع بیکاری و افزایش اشتغال در اولویت اقدامات فرهنگی اجتماعی تولیت قرار گیرد.

توسعه مناطق کم‌برخوردار با نگاه عدالت‌محور

علیرضا نصراصفهانی، رئیس شورای شهر اصفهان نیز در این جلسه با تقدیر از اقداماتی که تولیت حرم حضرت زینب (س) برای اشتغال‌زایی منطقه انجام داده، گفت: توسعه و پیشرفت منطقه ۱۴ شهر اصفهان به شکلی پیش رفته که اکنون سر خود را بالا می‌گیریم می‌گوئیم این منطقه تبدیل به کارگاه عمرانی بزرگ در زمینه‌های مختلف شده است.

وی با اشاره به تاکید شورا و شهردار اصفهان مبنی بر عدالت فضایی و توسعه عادلانه منابع، تصریح کرد: اواخر شورای سوم جمعی از شهروندان منطقه زینبیه به دفترم آمدند و درخواست تغییر نام این منطقه را داشتند چون معتقد بودند تا وقتی این نام بماند مشکل منطقه نیز باقی خواهد ماند؛ به آن‌ها گفتم که با تغییر نام، تغییری در توسعه منطقه رخ نمی‌دهد بلکه باید اتفاقات مشخصی برای این تغییر رخ دهد که این اتفاقات تا حد زیادی اکنون رخ داده است.

نصراصفهانی با اشاره به تصویب بودجه ۲۰۰ میلیارد تومانی طرح‌های گردشگری "اصفهان ۲۰۲۰" خاطرنشان کرد: برنامه اصفهان ۱۴۰۵ نیز درحال تصویب است که یکی از اهداف کلان آن استفاده از ظرفیت‌های اصفهان به عنوان قطب گردشگری کشور بوده و گردشگری مذهبی نیز یکی از ظرفیت‌هایی است که هر شهر و کشوری از آن غفلت کند، در حق مردم خود خیانت کرده است.

رئیس شورای شهر اصفهان اضافه کرد: تا سال ۲۰۳۰، سالانه دو میلیارد گردشگر در جهان جابه‌جا می‌شوند؛ اینکه کشور و شهر ما چقدر از این فرصت استفاده خواهد کرد، به تدبیر مدیران بازمی‌گردد

وی اظهار کرد: سعی کرده‌ایم در توسعه مناطق شهری، بر اختلاف‌نظرهای اندک چشم‌پوشی کرده و اقدامات را به بهترین شکل پیش ببریم

نصراصفهانی ادامه داد: چند ماه است برای تخصیص بودجه ملی جهت بازآفرینی بافت پیرامون حرم زینبیه با هیئت دولت مکاتبه و رایزنی داریم و اخیراً نیز لایحه‌ای برای دریافت و اجازه انتشار ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت توسط شورای شهر تصویب شد؛ در این زمینه پیشقدم شده‌ایم تا اگر ظرفیتی ایجاد شد بدون معطلی این اعتبار برای اصفهان کسب شود.

وی تاکید کرد: اگر این درخواست بحق مدیریت شهری اصفهان مورد قبول واقع شود، تولیت حرم نیز باید با نمایندگان مجلس رایزنی کند تا بازآفرینی پیرامون حرم زینبیه حول یک طرح قطعی سرعت گیرد.

بازآفرینی پیرامون حرم زینبیه باید منسجم دنبال شود

فتح‌الله معین، رئیس کمیسیون پایش، نظارت و پیگیری شورای شهر اصفهان با تاکید بر لزوم انسجام‌بخشی بر اقدامات حوزه بازآفرینی پیرامون حرم، اظهار کرد: زمانی که دوره سوم، عضو شورای شهر بودم به شهردار وقت اصفهان تاکید کردم که باید طرح تفصیلی و مصوبه کمیسیون ماده پنج برای این منطقه اندیشیده شود.

وی افزود: اگر مصوبات لازم برای این منطقه اخذ شود، اقدامات به یک وظیفه سازمانی تبدیل می‌شود درحالی که تاکنون فعالیت‌های شهرداری سلیقه‌ای بوده و آنچه انجام شده براساس تصمیمات شخصی شهرداران رخ داده است.

معین تصریح کرد: وقتی الزام قانونی با طی فرایندهای مدنظر طی شود، هر شهرداری که بیاید نقشه راه و وظایفی مشخص در قبال منطقه زینبیه خواهد داشت.

وی تاکید کرد: هدف هر مدیریت دولتی و شهری تحقق زندگی خوب برای شهروندان است و یقیناً این حق برای شیعیان در زندگی شهروندی باید بیشتر محقق شود؛ شهروندان باید از درآمد خوبی برخوردار باشند تا بتوانند خوب هم هزینه کنند بنابراین با هر اقدامی که این رویکرد را تحقق بخشد موافق هستیم.

تلاش برای حل شبهات طرح پیرامون حرم

همچنین علی شمسی، مدیر منطقه ۱۴ شهرداری اصفهان، با بیان اینکه مدیریت شهری همواره مدافع خواسته‌های حرم حضرت زینب (س) بوده، گفت: طرحی که برای توسعه حرم تهیه شده، چند شبهه بی‌دلیل ایجاد کرده و در تلاش برای رفع و نزدیک کردن این شبهات به واقعیت هستیم.

وی با بیان اینکه طرح بازآفرینی پیرامون حرم در محدوده‌ای به وسعت ۱۹ هکتار پیش‌بینی و این طرح مشخص و جداسازی‌شده است، ادامه داد: این طرح یکی از پروژه‌هایی است که منطبق با شعارها و گفتمان دولت‌ها دیده شده اما نبود هماهنگی استانی، ساماندهی اقدامات را مشکل کرده است.

شمسی گفت: جمعیت کنونی منطقه پس از اجرای طرح در شهر پراکنده نشده و برای سکونت آن‌ها زمینی با سند مالکیت شهرداری پیش‌بینی شده است

وی با بیان اینکه بافت نامطلوب اجتماعی در این منطقه بر تمام شهر تأثیرگذار است، افزود: اگر آسیب‌های اجتماعی منطقه ۱۴ رفع شود، این آسیب‌ها در مناطق دیگر نیز به نوعی کمتر خواهد شد.

شهردار منطقه ۱۴ شهرداری اصفهان اضافه کرد: ۲.۵ سال برای مصوب کردن کاربری‌ها زمان صرف شده و از شکل‌گیری پلاک‌های ریزدانه نیز در محدوده طرح جلوگیری شده است.

وی خاطرنشان کرد: بودجه منطقه در سال ۹۸، ۵۰ میلیارد تومان و سال ۹۹، ۱۰۰ میلیارد تومان بوده اما بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان نیز از بودجه ستادی برای توسعه منطقه هزینه شده است که این امر نشانگر آن است که نگاه این دوره مدیریت شهری به منطقه ۱۴ توسعه‌ای بوده است.

حرم زینبیه ظرفیت جذب سالانه یک میلیون زائر خارجی را دارد

محمدرضا دیانی، تولیت آستان حضرت زینب بنت موسی (س) نیز در این جلسه با بیان اینکه یکی از بسترهای توسعه کلانشهر شیراز، وجود حرم شاهچراغ است، گفت: این بستر با وجود حرم حضرت زینب (س) در اصفهان نیز وجود دارد بنابراین اگر ظرفیت حضور زائران در شهر فراهم شود، سالانه از چند میلیون زائر خارجی که به ایران سفر می‌کنند می‌توانیم پذیرای زائران تا یک میلیون نفر باشیم.

وی با اشاره به هزینه هنگفتی که مدیریت شهری برای ایجاد مترو در محدوده زینبیه برعهده گرفته، ادامه داد: توجه به بافت شهری منطقه در کنار تاکید بر توسعه حمل‌ونقل عمومی می‌تواند مسیر توسعه زینبیه را هموارتر کند.

دیانی اضافه کرد: نمی‌توان برای اصلاح بافت ناکارآمد منطقه تک به تک واحدهای مسکونی را احیا کرد بلکه لازم است بافت شهری تغییر کند؛ در این راستا هزینه سنگینی برای مطالعات طرح توسعه حرم انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: در کنار توسعه بقعه، توجه به مسائل اجتماعی و فرهنگی نیز در دستورکار تولیت آستان حضرت زینب (س) بوده و هیچ‌گاه امکان شخصی نخواسته‌ایم و تنها خواسته این است که محوریت امامزاده در توسعه منطقه تاکید شود.

تولیت آستان حضرت زینب (س) گفت: یقیناً هرگونه اقدامی برای توسعه منطقه زینبیه فارغ از نگاه جناحی و بخشی‌نگری، برای دوره فعلی شهرداری و شورای شهر ماندگار خواهد شد.

حضور زائران ۱۸ کشور در آستان حضرت زینب (س)

همچنین محسن صادق‌زاده، مدیر اجرایی حرم حضرت زینبیه (س) در این جلسه گفت: براساس سند راهبردی و چشم‌اندازه طرح حرم زینبیه، قرار است این حرم به یکی از قطب‌های فرهنگی و زیارتی مهم کشور تبدیل شود

وی اضافه کرد: اقدامات فرهنگی حرم با هدف ارتقای سطح فرهنگی تربیتی محدوده زینبیه تا میدان قدس برنامه‌ریزی شده و در حوزه اجتماعی نیز سعی کردیم نقش تسهیل‌گری را ایفا کنیم.

صادق‌زاده تصریح کرد: حرم حضرت زینب (س) از ۱۸ کشور زائر خارجی دارد اما به دلیل آنکه زیرساخت اسکان بلندمدت این زائران در اطراف حرم مهیا نیست، نمی‌توانیم به نحو مطلوبی از زائران بین‌المللی پذیرایی کنیم بدین سبب اگر زیرساخت حضور بیشتر گردشگران مذهبی در این منطقه فراهم شود، حضور این زائران می‌تواند به اقتصاد گردشگری اصفهان کمک بسیاری کند.