• 1399-10-07 11:41
  • کد محتوا:2008
کرونا باعث افزایش افسردگی در جامعه شده است

رئیس کمیسیون فرهنگی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: مکانهایی چون مجتمع تفریحی گردشگری سپاهان و تله سیژ ناژوان از مکانهای تفریحی هستند که در فضای باز صورت می گیرد، بنابر این از ستاد کرونا خواستارم در خصوص تعطیلی این مراکز بازبینی کرده تا در کنار فراهم نمودن فرصت تفریح برای شهروندان از تعطیلی و بیکاری کارکنان این مجموعه ها جلوگیری شود.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، فریده روشن در صحن علنی شورای اسلامی شهر اصفهان، اظهار کرد: در آغاز سخن عرض تسلیت دارم به مناسبت شهادت زهرای مرضیه میلاد با سعادت پیام آور صلح و دوستی عیسی مسیح علیه السلام و آغاز سال جدید میلادی را به همه شما عزیزان و به ویژه به شهروندان مسیحی و ارامنه اصفهان تبریک عرض می نمایم.

وی گفت: از ویژگیهای برجسته اصفهان همزیستی ادیان مختلف در این شهر است. در حالی كه در طول تاریخ، مردم جهان شاهد جنگ های متعدد عقیدتی یا قومیتی بوده اند اما تاریخ، زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان توحیدی در اصفهان را ثبت كرده است. مسیحیان، كلیمیان، زرتشتیان و اهل سنت استان اصفهان، در كنار ساكنان شیعه این شهر، زندگی مسالمت آمیزی را سپری می كنند. وجود ادیان گوناگون در اصفهان سبقه ای تاریخی دارد که آثار آن را می توان در میراث به جا مانده از گذشتگان مشاهده نمود و این تنوع باعث پویایی فرهنگ در این شهر شده است و در آثار باستانی این شهر تاثیرات آن را می توان مشاهده کرد. 

وی افزود: اصفهان می تواند به عنوان الگوی همزیستی مسالمت آمیز ادیان از پتانسیل های فرهنگی خود در راه توسعه بهره ببرد و این امر مستلزم سیاست گذاریهای صحیح در این زمینه است.

رئیس کمیسیون فرهنگی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: نظر به اینکه در جلسه شورای سیاستگذاری و تصویب طرحها دیده می شود که گاهی برای طرحهای مطرح شده در این شورا مطالعات اولیه و نیازسنجی لازم انجام نشده است و یا اینکه هنوز تکلیف مالکیت و کاربری زمین مربوطه مشخص نیست ولی مراحل تهیه طرح مربوطه از سوی سازمان طراحی ارائه می شود و ساعتها وقت و هزینه صرف این طرح ها و  بررسی و تصویب آنها می شود ولی با توجه به در نظر نگرفتن فرایند ابتدایی به نقطه سرخط می رسیم مانند خانه دوستدار کودک در منطقه 2 و یا زمین ورزشی در منطقه 13، لذا از معاونت محترم معماری و شهرسازی خواهان اجرای فرایند اولیه و تایید آن توسط مدیرمنطقه و معاون فرهنگی اجتماعی ورزشی به طرح قبل از قرار دادن در دستور کار شورای سیاستگذاری طرحها را داشته تا در میزان وقت و هزینه صرفه جویی لازم صورت گیرد و پروژه های پیش بینی شده سریعتر به نتیجه برسد.

روشن اضافه کرد: با شیوع ویروس کرونا یکی از آثار مخرب این بیماری تهدید سلامت روحی و از بین بردن نشاط اجتماعی گردید، شهروندان از بسیاری تفریحات منع شدند و افسردگی در جامعه افزایش یافته است، از این رو برای بازگرداندن نشاط اجتماعی و شادابی روح هر گونه تمهیداتی ضروری می نماید.

وی در ادامه افزود: در شهر اصفهان بسیاری از امکانات تفریحی به دلیل شیوع کرونا و با تصمیم ستاد کرونا تعطیل شده است و این موضوع خود یکی از عوامل تاثیر گذار بر نشاط شهروندان گردید و نیز باعث شد که بخشی از کارکنان  این مراکز تفریحی شغل خود را از دست بدهند، باید در نظر داشت که برخی از این امکانات تفریحی در فضای باز استفاده می گردد و با رعایت دستورالعملهای بهداشتی ریسک انتشار کرونا در آن قابل کنترل و پیشگیری است.

وی ادامه داد: مکانهایی چون مجتمع تفریحی گردشگری سپاهان در کوه صفه و تله سیژ ناژوان از مکانهای تفریحی هستند که نمی توان آنها را فضای بسته به حساب آورد و تفریحات در فضای باز صورت می گیرد، بنابر این از ستاد کرونا خواستارم در خصوص تعطیلی این مراکز بازبینی کرده تا در کنار فراهم نمودن فرصت تفریح برای شهروندان از تعطیلی و بیکاری کارکنان این مجموعه ها جلوگیری شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: در خصوص برگزاری کلاسهای آموزشی لازم به توضیح است که چون کلاسهای آموزشی محیط بسته و محل تجمع افراد تلقی می شد بنا به تصمیم ستاد کرونا این کمانها تعطیل شدند و کارگاههای آموزشی فنی و حرفه ای مشمول این تعطیلی شد ولی لازم به ذکر است که این کارگاهها معمولا دارای مساحت حدود 200 متر و سقف مرتفع سوله ای هستند و با رعایت پروتکل های بهداشتی می توان به برگزاری دوره های آموزشی در این فضا پرداخت. 

روشن اضافه کرد: با توجه به فقر مهارت در جامعه و تاثیر آن بر عدم دستیابی به شغل مناسب از ستاد کرونا می خواهم که این گروه مشاغل دست سوم را به دسته دوم یا یکم تبدیل کرده و مجوز تشکیل این گرو آموزشهای مهارتی را صادر کنند. 

رئیس کمیسیون فرهنگی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: بحران کرونا باعث شده است هنرمندان فرهنگی و هنری نسبت به دیگر مشاغل و شهروندان بیشترین آسیب را ببینند و با تعطیلی این مشاغل مشکلات عدیده ای برای این هنرمندان عزیز به وجود آمده است.

وی افزود: لذا در مدیریت شهری بر آن شدیم که حمایتهای هر چند ناچیزی برای دلگرمی این عزیزان صورت گیرد و در کنار آن فعالیت های سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان در موزه شهر نانجینگ چین از جمله کارای قابل تقدیر است ولی لازم است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سیاستگذاریهای لازم را در خصوص حمایت از این سرمایه های فرهنگی هنری مد نظر داشته باشد تا همچنان هنرمندان عزیز پابرجا و استوار در جهت ارتقای فرهنگ و هنر کشورمان گام بردارند. 


روشن اظهار کرد: روز هفتم دیماه که در این دوره از شورا به نام روز کمال اسماعیل نامگذاری شد را تبریک عرض می کنم. همانطور که می دانیم حافظ نیز از او متاثر شده و چنین می سراید: 
گر باورت نمی شود از بنده این حدیث
از گفته کمال دلیلی بیاورم 
گربرکنم دل از تو بردارم از تو مهر 
این مهر برکه افکنم این دل کجا برم