• 1399-11-12 10:36
  • کد محتوا:2086
پیش بینی بودجه ۸ هزار و ۶۵۰ میلیارد تومانی برای سال آینده/ رشد ۴۴ درصدی بودجه ۱۴۰۰

شهردار اصفهان گفت: بودجه هشت هزار و ۶۵۰ میلیارد تومانی سال آینده شهرداری بر مبنای اهداف کلان برنامه راهبردی اصفهان ۱۴۰۵ تدوین و تقدیم شورای اسلامی شهر شد.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر، قدرت الله نوروزی صبح امروز (یکشنبه) در یکصد و پنجاه و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: برای چهارمین سال لایحه بودجه توسط مدیریت شهری تقدیم شورای شهر می‌شود تا پس از سپری کردن تشریفات قانونی تصویب شود.

وی با بیان اینکه در سه سال گذشته بودجه‌ها بر اساس منطق تنظیم شده و هر سال نسبت به گذشته شرایط مناسب‌تری داشته است، افزود: شهرداری در تحقق بودجه نیز به موفقیت‌های خوبی دست یافت و در رشد میزان بودجه و تحقق آن به نقطه مطلوب رسیده است.

شهردار اصفهان ادامه داد: سال گذشته بودجه شهرداری پس از اصلاح، بالغ بر هفت هزار میلیارد تومان تصویب شد که تاکنون ۷۵ درصد آن تحقق یافته؛ این در حالی است که امسال و اواخر سال گذشته شرایط خاصی در کشور حاکم شده و کرونا به عنوان چالش بزرگ جهانی همه مسائل را تحت شعاع خود قرار داده است و شهرداری از این زاویه آسیب‌های زیادی دید.

وی تصریح کرد: پایان سال گذشته اتفاقات ناگواری همچون سیل و ناآرامی‌های آبان ماه اتفاق افتاد و خسارات زیادی به همراه داشت؛ کرونا، آلودگی هوا، تعطیلی‌های مکرر و شرایط حاکم شده، دورکاری کارکنان و مشکلات شدید اقتصادی، افزایش نرخ تورم در کشور و تحولات جهانی شرایط بسیار سختی را به وجود آورد، اما بودجه شهرداری اصفهان که هنگام تصویب نگرانی‌های زیادی به همراه داشت، با کمک جمعی و هم افزایی و تشریک مساعی همگانی (شورای شهر، بخش خصوصی و مدیران مأمور تحقق بودجه) تاکنون وضعیت خوبی نسبت به سایر کلانشهرها داشته است و تحقق این مهم به دلیل اراده همگانی، همت و تلاش مضاعفی که توسط همه صورت گرفت.

وی اظهار امیدواری کرد: در زمان باقیمانده تا پایان سال بخش باقیمانده بودجه نیز تحقق یابد و همچون سه سال گذشته بتوانیم سر افرازانه از تحقق بودجه و برنامه‌ها سخن بگوییم.

نظام بودجه‌ریزی علمی‌تر و منطقی‌تر شده است

شهردار اصفهان با بیان اینکه امسال تلاش‌های زیادی در حوزه برنامه‌ریزی شهرداری انجام شده است، گفت: سالی سخت و پر از خیر و برکت داشتیم اما نظام بودجه‌ریزی علمی تر و منطقی‌تر شده بود، در واقع شهرداری در نظام بودجه‌ریزی از شرایط بسیار خوبی برخوردار شده که این نهال نوجوان باید مسیر خود را مستحکم ادامه دهد.

نوروزی با بیان اینکه برنامه راهبردی اصفهان ۱۴۰۵ نیز در حوزه معاونت برنامه‌ریزی شهرداری تدوین شده و چشم‌انداز آن ما را به سوی اهدافی هدایت می‌کند که آسایش و آرامش مردم را به همراه دارد، گفت: بودجه سال آینده شهرداری بر مبنای برنامه راهبردی اصفهان ۱۴۰۵ تدوین شده و تقدیم شورای اسلامی شهر می‌شود و نقطه متمرکز آن اهداف کلان این برنامه است.

وی خاطرنشان کرد: کاهش آلودگی‌های محیطی با تمرکز بر کاهش آلودگی هوا از نکات کلیدی برنامه اصفهان ۱۴۰۵ است که سهم بودجه ۱۴۰۰ شهرداری برای این بخش سه هزار و ۳۸۴ میلیارد تومان شامل حمل و نقل، ناوگان حمل بار، مترو، رینگ چهارم و فضای سبز است که گام‌های استواری برای کاهش آلودگی‌های محیطی به شمار می‌آید.

نوروزی با بیان اینکه توسعه گردشگری، فرهنگ و هنر نیاز به ارتقا جایگاه در اصفهان دارد و یکی از برنامه‌های اصفهان ۱۴۰۵ است، افزود: برای این بخش در بودجه ۱۴۰۰ شهرداری ۸۵۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است؛ برای افزایش بهره‌وری سرمایه‌ها در بودجه سال آینده ۳۲۲ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

شهردار اصفهان با بیان اینکه بودجه ۱۴۰۰ شهرداری همچون سال گذشته به صورت تجمیع شده شامل مرکزی، مناطق، سازمان‌ها و شرکت‌های شهرداری است، تصریح کرد: لایحه بودجه سال آینده شهرداری اصفهان هشت هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان پیش بینی شده که رشد آن نسبت به بودجه مصوب سال گذشته ۴۴ درصد است؛ البته امسال اکثر کلانشهرها بودجه خود را افزایش داده‌اند به عنوان مثال اراک ۴۷ درصد، رشت ۳۷ درصد، تبریز ۲۲ درصد و کرمان ۱۰۰ درصد افزایش بودجه داشته است.

وی با اشاره به نسبت بودجه عمرانی و جاری شهرداری در سال آینده گفت: نرخ تورم بر اساس اعلام بانک مرکزی ۳۲ درصد است از این رو بودجه جاری شهرداری ۲۹ درصد از کل بودجه و بخش عمران ۷۱ درصد سهم بودجه را به خود اختصاص داده است، البته اگر می‌خواستیم بر اساس داده‌های مرکز آمار ایران عمل کنیم باید بیش از اینها اختصاص می‌یافت.

نوروزی ادامه داد: سرانه هر شهروند سال گذشته دو میلیون و ۹۹۰ هزار تومان بود که در بودجه ۱۴۰۰ به چهار میلیون و ۲۸۰ هزار تومان افزایش یافته است.

قرار نیست برای تحقق بودجه به شهروندان فشار وارد شود

وی با بیان اینکه محل جذب بودجه‌ها پهنه‌های ویژه انتخاب شده در مناطق پنج و شش شهرداری است، خاطر نشان کرد: قرار نیست برای تحقق بودجه به شهروندان فشار وارد شود، بلکه از ظرفیت‌های موجود شهر به نحو شایسته برای تحقق بودجه استفاده خواهیم کرد.

شهردار اصفهان با اشاره به تفکیک بودجه‌های عمرانی شهر گفت: در حوزه عمرانی پروژه‌های شاخص از دو هزار و ۱۴۱ میلیارد تومان در سال ۹۹ به دو هزار و ۵۴۵ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ افزایش یافته که سهم عمرانی ۳۴ درصد است.

وی با بیان اینکه پروژه‌های مهم منطقه‌ای از ۴۰۲ میلیارد تومان در بودجه سال جاری به ۸۰۴ میلیارد تومان در بودجه سال آینده افزایش یافته که به معنای نگاه عدالت فضایی و مکانی است، خاطرنشان کرد: پروژه‌های منطقه‌ای نیز از ۳۱۲ میلیارد تومان در سال ۹۹ به ۶۳۷ میلیارد تومان در بودجه سال ۱۴۰۰ افزایش یافته و سهم اعتبارات مستمر عمرانی از ۶۰۲ میلیارد تومان در سال ۹۹ به یک هزار و۴۴ میلیارد تومان در سال آینده افزایش و رشد ۷۳ درصدی داشته است.

نوروزی افزود: سایر پروژه‌های عمرانی شهر همچون فیبر نوری، بخش تعاونی و امکانات رفاهی از ۲۲۷ میلیارد تومان در سال ۹۹ به ۲۵۴ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ افزایش یافته است.

وی اظهار کرد: اعتبارات جاری شهرداری در بودجه ۱۴۰۰ رشد ۴۰ درصدی داشته که بخشی مربوط به حقوق و دستمزد، نگهداشت شهر و نظافت شهر است.

شهردار اصفهان اظهار امیدواری کرد: لایحه بودجه شهرداری با بررسی‌های شورای اسلامی شهر تصویب و امسال شاهد لایحه منطقی و مناسبی باشیم و بر اساس داشته‌ها و ظرفیت‌های موجود این بودجه را همچون سه سال گذشته تحقق ببخشیم.

وی با اشاره به افتتاح و کلنگ زنی ۱۲ پروژه عمرانی و خدماتی در منطقه ۱۲ شهرداری در ادامه اجرای برنامه هر یکشنبه یک افتتاح گفت: یکی از این پروژه‌های آماده بهره برداری خیابان آرمان به عنوان مطالبه مردمی است که در سال جاری کلنگ آن به زمین زده شده بود.

نوروزی افزود: امروز در راستای زیست پذیری شهری و توسعه پایدار پروژه‌های جدیدی در این منطقه کلنگ زنی می‌شود و تا پایان امسال نیز تکمیل و مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.