• 1399-12-12 16:45
  • کد محتوا:2149
برای خدمت رسانی سیاسی فکر نکردیم / هرچه داریم از شهدا است

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه یکی از وظایف مشخص شورای شهر نظارت بر امور شهرداری است و در این خصوص به هیچ عنوان کوتاه نمی‌آییم گفت: ضمن تشکر از زحمات ادوار مختلف مدیریت شهری، می‌توان ادعا کرد که اقدامات کم‌نظیری در این دوره اتفاق افتاده است که یکی از آن‌ها ایجاد صندوق ذخیره مالی بود تا تمام درآمدها به این صندوق واریز شود.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، علیرضا نصر اصفهانی صبح امروز (سه شنبه ۱۲ اسفندماه) در نشست خبری مشترک با شهردار اصفهان و در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: نقش برجسته اصحاب رسانه بر هیچکس پوشیده نیست و همواره به حضور، تلاش و بردباری آنان واقفیم، از خبرنگاران دیده‌بانان صادق برای رصد امور شهر یاد کرده و با تمام وجود به این امر باور داریم.

وی ادامه داد: موفقیت همه مدیران این است که همواره خود را در برابر سوالات خبرنگاران قرار دهند، کسانی که تمایلی به ارتباط با اصحاب رسانه ندارند این فرصت مغتنم را از دست می‌دهند. امیدواریم مدیریت شهری توانسته باشد در ترویج پرسشگری و تقویت پاسخگویی قدم‌های مؤثری بردارد، در روزهای پایانی سال شورا و شهرداری به دنبال برگزاری نشستی بودند تا قولی که به اصحاب رسانه داده شده بود محقق شود؛ به همین دلیل برای نخستین‌بار این اتفاق به‌صورت مشترک میان شهردار و رئیس شورا رخ داد. نشست مشترک می‌تواند باعث جلوگیری از وقت خبرنگاران و کاهش هزینه‌های اجرایی شود و نماد و تبلور هم‌افزایی در مدیریت شهری اصفهان باشد. بدین سبب از کسانی که این برنامه را علی‌رغم همه محدودیت‌ها برپا کردند، تقدیر می‌کنم.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با تاکید بر اینکه برای رفع ابهامات و نائل شدن به نتایج مطلوب باید با خبرنگاران در ارتباط باشیم، خاطرنشان کرد: در این سال‌ها سعی شده از فرصت‌های در اختیار نهایت استفاده را داشته باشیم و آنچه به‌صورت شبانه‌روزی از دستمان برمی‌آید را انجام دهیم؛ عهد کرده‌ایم که تا روزهای پایان خدمت به دور از هرگونه حواشی که ما را از تکالیف اصلی دور می‌کند، بپرهیزیم و تلاش کنیم تا امور شهر پیش برود.

نصر اصفهانی با بیان اینکه همه امور بر مدار وحدت پیش رفته است، اظهار کرد: اگر موفقیتی در شهر اصفهان رخ داده، حاصل همراهی و هم‌افزایی تمام ارکان بوده است؛ بدین سبب از امام جمعه اصفهان که در تمام دوره‌ها حمایت‌ها و نقش پدری شأن به چشم آمده و از استاندار، فرماندار و سایر مدیران شهری و استانی که ما را در کسب موفقیت‌ها همراهی کردند، تقدیر می‌کنم.

قالب جلسات بررسی بودجه به‌صورت برخط برگزار شد

وی با اشاره به مراحل تهیه و تصویب بودجه ۱۴۰۰ شهرداری گفت: از هنگام تدوین بودجه در شهرداری تا تصویب در شورا بالغ بر دو هزار نفر- ساعت در مدیریت شهری فعالیت انجام شد تا این مهم به سرانجام برسد.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه قالب جلسات بررسی بودجه به‌صورت برخط برگزار شد، افزود: این الگو برای دستور جلسات صحن علنی نیز اعمال شد و دیگر نیازی نیست مدیران به جلسه علنی بیایند بلکه در زمان موردنظر به صورت برخط در جلسات حضور می‌یابند، زیرا قصد داریم حداقل وقت اعضای شورا را بگیریم.

نصر اصفهانی با بیان اینکه بودجه، اختصاص منابعی محدود برای تقاضاهای نامحدود است، ادامه داد: طی برگزاری ملاقات‌های مردمی اولویت‌های بودجه برای سال آینده مشخص شد، در این راستا موضوعات زیست‌محیطی، حمل‌ونقل و ترافیک، توجه به طرح‌های مشارکتی در اولویت قرار گرفت، البته بودجه قابل توجه‌ای برای ارتقا ۲۰۰ محله اصفهان در نظر گرفته شده است.

وی اظهار کرد: پس از بررسی‌های شورا، بودجه شهرداری، سازمان‌ها و چهار شرکتی که بیش از ۵۰ درصد از سهام آن متعلق به شهرداری است در جلسه علنی شورا به تصویب رسید در این راستا از هشت هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان پیشنهادی شهرداری بودجه سال آینده شهر به ۹ هزار و ۵۷۰ میلیارد تومان رسید.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به افزایش بودجه پیشنهادی، گفت: ۴۰۰ میلیارد تومان از طریق فروش املاک توسط سازمان قطار شهری، ۲۲۰ میلیارد تومان از طریق اوراق مشارکت، ۱۰۰ میلیارد تومان در منطقه شش و ۱۰۰ میلیارد تومان در سازمان میادین شهرداری، به بودجه اضافه شد.

نصر اصفهانی ادامه داد: با توجه به استحصال درآمدهای پیش‌بینی شده برای سال ۹۹ و اینکه بعضی مناطق به تحقق ۱۵۰ درصدی رسیدند، تصمیم به افزایش بودجه گرفته شد.

فقط هفت درصد هزینه‌های ساخت‌وسازمتوجه شهرداری است

وی با بیان اینکه تأمین درآمدها از محل فروش تراکم به حدود ۳۰ درصد رسیده است، خاطرنشان کرد: واگذاری دارایی سرمایه‌ای یک‌هزار میلیارد تومان، اوراق مشارکت یک‌هزار میلیارد تومان، سرمایه‌گذاری حدود ۶۰۰ میلیارد تومان و مالیات بر ارزش افزوده یک هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان در بودجه ۱۴۰۰ سهم دارند.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد در سبد هزینه‌ای ساخت‌وساز، آنچه متوجه شهرداری است فقط هفت درصد بوده و ۹۳ درصد دیگر ارتباطی با مدیریت شهری ندارد، البته برای گرم نگه داشتن تنور ساختمان، اهتمام کرده‌ایم و در ابتدای سال ۹۹ بسته تشویقی تصویب شد که هم ساخت‌وساز را رونق بخشید هم درآمدهای پیش‌بینی شده به دست آمد.

نصر اصفهانی از نمایندگان مجلس در دوره اخیر و گذشته که برای احصای منابع ملی جهت کمک به توسعه شهر کمک کرده‌اند، تقدیر کرد.

هرچه داریم از شهدا است

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به موضوع نامگذاری معابر تصریح کرد: نامگذاری معابر در شهرها فرایندی دارد به این صورت که درخواست‌های مردمی به شهرداری‌های مناطق اعلام می‌شود، مناطق پس از جمع بندی، درخواست‌ها را به شورای نامگذاری ارسال می‌کنند؛ آنجا موضوع بررسی و نظرات به کمیسیون فرهنگی شورا ارجاع داده می‌شود تا رسیدگی شود، سپس در جلسه علنی شورای شهر اگر از رأی اکثریت اعضا برخوردار شد به کمیته انطباق فرمانداری ارسال می‌شود و چنانچه مغایر با قوانین بالادستی نباشد، اجرایی خواهد شد.

نصر اصفهانی تأکید کرد: صادقانه می‌گویم که هرچه داریم از شهدا است و این سخن از باب ادعا نیست بلکه از باب اعتقاد است چرا که اکثر مدیران شهری از خانواده شهدا و ایثارگران و رزمندگان هستند؛ در این دوره مدیریت شهری اولویت ما در نامگذاری نام شهدا است.

وی ادامه داد: مدتی پیش مباحثی مطرح و باعث تکدر خانواده شهدا شد از این رو در دو جلسه علنی پی در پی شورای اسلامی شهر عذرخواهی کردیم و این عذرخواهی به خاطر همین دیدگاه بود. تلاش کردیم خودمان را در مسیر شهدا قرار دهیم زیرا جدا شدن از شهدا را برای خود و مدیریت شهری ضرر می‌دانیم.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان تأکید کرد: مجموعه پل‌ها و تقاطع غیر همسطح مجاور کارخانه قند ابتدا به نام نصف جهان نامگذاری شده بود اما با اتفاق ناگواری که برای سردار دل‌ها افتاد با اتفاق آرا نام این پروژه به نام سردار شهید سلیمانی تغییر کرد.

نصر اصفهانی با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از کوچه‌ها، معابر و بن بست‌های شهر به نام شهدا نامگذاری شده است، گفت: هرچه پیش رفتیم نامگذاری معابر مرتبط با موقعیت و با توجه به قالب‌ها انجام شده است؛ البته نامگذاری‌ها در دوره ششم نسبت به دوره پنجم کمتر خواهد شد، زیرا نام شهدا بر بسیاری از پروژه‌ها نقش می‌بندد.

وی تأکید کرد: اگر در مواردی درخواست برای نامگذاری مکان‌ها یا پروژه‌ها به نام شهدا مطرح شود بررسی آن جز اولویت‌های شورای شهر خواهد بود و امیدواریم شرمنده شهدا نباشیم.

زبان مدیریت شهری باید در عذرخواهی روان باشد

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به موضوع نامگذاری یکی از سرویس‌های بهداشتی شهر به نام شهدا تأکید کرد: در جلسه علنی شورای اسلامی شهر تأکید کردم انسان با وجدان چنین اقدامی را انجام نمی‌دهد و این اقدامی بی اساس بوده است و غفلت صورت گرفته است؛ اما در جلسه بعدی شورا متوجه شدیم که در ارتباط با این موضوع از سراسر کشور تماس می‌گیرند و بسیار متأسفم در شهر اصفهان که در فرهنگ جهاد و شهادت پیش قراول است این مباحث مطرح می‌شود؛ مطرح شدن این اخبار آنچنان مطلوب نیست و متأسفم که در شبکه‌های اجتماعی به ما می‌گویند که سرویس بهداشتی به نام شهدا نامگذاری شده و البته جالب‌تر اینکه اعلام شد برای آن مراسم افتتاحیه برگزار شده است در حالی که اصلاً این اتفاق نیفتاده و در حقیقت غفلت صورت گرفته است.

نصراصفهانی با تأکید بر اینکه به کسی اجازه جسارت به شهدا را نمی‌دهیم، گفت: زبان مدیریت شهری باید در عذرخواهی روان باشد، زیرا معتقدیم یک عذرخواهی یک دقیقه‌ای جلوی بسیاری از مباحث را می‌گیرد و امروز از کسانی که به جهت این اتفاق مورد توهین و تحقیر قرار گرفتند، عذرخواهی می‌کنم اما فراموش نکنیم کسانی که در فتوشاپ‌ها عکس شهردار یکی از مناطق را در کنار سرویس بهداشتی گذاشته و عنوان آن را نوشته‌اند «سرویس دستشویی برادران…» این نیز به نوعی یک بداخلاقی است؛ بنابراین اتفاق افتاده در هر شرایط با هر انگیزه‌ای نباید شأن، شخصیت و آبرو و خدمات انسان‌ها را اینگونه زیر سوال ببریم؛ افراد دلسوز باید عکس‌العملی هم نسبت به دیگر توهین‌ها داشته باشند و امیدواریم جبران مافات کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: درخواست ارتش برای نامگذاری خیابان به نام سردار آیتی نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی اظهار امیدواری کرد: آنقدر صلابت پیدا کنیم که در هیچ حادثه‌ای مردان و زنان ما مورد هجمه دشمنان قرار نگیرند و البته در نامگذاری‌ها هرچه پیش می‌رویم با ضوابط اقدام خواهیم کرد.

تابع قانون و مقررات هستیم

وی با اشاره به موضوع محکومیت «مهدی مقدری، عضو پیشین شورای شهر» که آیا پس از پایان محکومیت به شورای شهر باز می‌گردد یا خیر، گفت: تابع قانون و مقررات هستیم؛ هرچه قوانین و مقررات مشخص کند را انجام خواهیم داد، وقتی آقای «مقدری» بنا به رأی دادگاه از شورای شهر جدا شد و محکومیت دوساله او مراحل قانونی را طی کرد؛ آقای «رضا امینی» عضو علل بدل شورای شهر به شورا ورود پیدا کرد، از این پس نیز هرچه قانون مشخص کند پیش خواهد رفت.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: با توجه به اینکه حق و حقوق اعضا شورای اسلامی شهر باید محفوظ باشد، اگر در مراحل قانونی زمینه حضور افراد فراهم شود مأمور به اجرای قانون خواهیم بود.

نصراصفهانی با اشاره به پروژه تراموا گفت: در مناطق یک و پنج شهرداری اصفهان مسیر تراموا پیش بینی و ردیف‌های اعتباری برای جا به جایی تأسیسات و زیرساخت حمل و نقل عمومی در نظر گرفته شده تا اگر امکان بهره برداری تراموا مهیا نشد، اعتبارات برای خطوط تندرو هزینه شود.

وی تصریح کرد: مدیران مناطق یک و پنج شهرداری معتقدند باید این تأسیسات احیا شود تا شاهد فرونشست زمین نباشیم و چنانچه عددی که برای تراموا در نظر گرفته شده با هماهنگی شهرداری کاهش پیدا کرد و یا زمینه اجرای پروژه فراهم شد به سمت اجرای آن حرکت خواهیم کرد در غیر این صورت در مراحل اصلاح بودجه می‌توانیم مبالغ را جا به جا کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به الحاق خوراسگان به اصفهان گفت: این الحاق یک اتفاق خوشایندی بود که باید به تصمیم گیرندگان آن و شهروندان خوراسگان تبریک گفت زیرا سودی که خوراسگان از این الحاق برد بسیار قابل توجه بود.

وی با اشاره به احداث خیابان شهید باقری (محدوده منطقه ۱۵ شهرداری اصفهان) اظهار کرد: کنار گذر شمالی اصفهان پنج خیابان را از بن بست خارج می‌کند که با کمک شهرداری در بودجه سال آینده مبلغی را برای اجرای خیابان سردار شهید باقری در نظر گرفته‌ایم.

نصراصفهانی ادامه داد: در سال جاری ۵۰ درصد آزادسازی این خیابان انجام شده و سال آینده نیز برای اتمام آزادسازی آن اعتبار خوبی در نظر گرفته شده است.

برای خدمات رسانی در شهر سیاسی فکر نکردیم

وی با تأکید بر اینکه شورای شهر، شورای اصلاح طلبان نبوده و نیست چراکه اعضای آن نماینده همه مردم شهر هستند، تصریح کرد: هیچ گاه برای خدمات رسانی در شهر سیاسی فکر نکردیم و این زیبنده نیست که ما را شورای اصلاح طلبان خطاب کنند، البته برخاسته از جریان اصلاح طلب بودیم، اما مأموریت‌های خود را در شهر توجه به مردم اصلاح طلب نمی‌دانیم.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: اینکه آیا در دور بعدی شورای شهر می‌آییم یا نمی‌آییم؟ قانون حق را قرار داده که اگر شرایط فراهم باشد افراد حضور پیدا کنند و من یک دوره دیگر که در شورای شهر بمانم به بسیاری از افرادی می‌رسم که در چند دوره در شهر منشأ خدمات بودند؛ در حال حاضر احساس پیری و فرتوتی ندارم زیرا از طلوع آفتاب تا پاسی از شب حس جوانی دارم و هرگاه حس پیری کردم تصمیم می‌گیرم که چگونه عمل کنم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر تصمیم قطعی نگرفته‌ام، اما معتقدم جریان اصلاح طلب با امید و انرژی مضاعف در انتخابات آینده شرکت خواهد کرد و برای اجرای منویات رهبری حضور حداکثری خواهد داشت.

افتخار من این بوده که در دسترس اصحاب رسانه باشم

نصراصفهانی در پاسخ به انتقادی مبنی بر پاسخگو نبودن رئیس شورای شهر به خبرنگاران تأکید کرد: وصله «پاسخگو نبودن» به من نمی‌چسبد چراکه در یک سال و نیم اخیر که به عنوان رئیس شورای اسلامی شهر فعالیت داشتم تا کنون سه مرتبه نشست خبری برگزار شده در واقع هر شش ماه یک نشست خبری داشتم در حالی که در دوره‌های قبل این فرایند اتفاق نیفتاده است.

وی گفت: افتخار من این بوده که در دسترس اصحاب رسانه باشم و البته همچنان نیز در خدمت شما خواهم ماند چراکه خدمت گذار مردم هستیم و به دنبال هیچ چیز دیگری نیستیم.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به مسیرهای دوچرخه در شهر اصفهان گفت: معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار باید بازنگری ویژه‌ای در مسیرهای دوچرخه سواری شهر داشته باشد چراکه این اقدام برای زیست بهتر مردم است و اگر باعث تکدر خاطر و مزاحمت مردم باشد، بر نمی‌تابیم چون هدف خدمت به مردم است.

نصراصفهانی اظهار کرد: در مدیریت شهری به موضوع گردشگری توجه ویژه‌ای داریم به طوری که در سال جاری ۲۰۰ میلیارد تومان برای گردشگری در نظر گرفته شده بود که با توجه به شرایط کرونایی در قالب طرح تعدادی از آنها اجرا شده و تعدادی در دست اجرا است.

وی خاطرنشان کرد: بی شک در بودجه سال آینده شهرداری اعتبار در نظر گرفته شده در بحث گردشگری کمتر از سال جاری نخواهد بود، زیرا اصفهان به عنوان مهد علم، تمدن و شهر شهیدان مطرح است.

نصراصفهانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه "بیشترین تعداد اعضا برای سال چهارم در کمیسیون عمران حضور دارند، این مسئله را چگونه ارزیابی می‌کنید و درمجموع عملکرد شورای پنجم در بعد نظارت بر عمران، معماری و شهرسازی را چگونه می‌دانید؟ " گفت: با توجه به اینکه شهر به یک کارگاه عمرانی تبدیل شده است و قالب پروژه‌ها عمرانی است، تعداد اعضای کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان به هفت نفر افزایش یافت، زیرا همه پروژه‌ها باید در کمیسیون عمران رأی بگیرد و سپس وارد صحن علنی شورا شود بنابراین اکنون قالب جلسات عمران با حضور همه افراد برگزار می‌شود.

از نظارت کوتاه نیاییم تا حق و حقوق مردم و شهر به خوبی پاسداری شود

وی با اشاره به نحوه نظارت شورای شهر بر عملکرد شهرداری گفت: یکی از وظایف مشخص شورای شهر نظارت بر امور شهرداری است و در این خصوص به هیچ عنوان کوتاه نمی‌آییم در این راستا مذاکراتی برای بررسی لوایح انجام دادیم.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: امروز در کمیسیون تلفیق شورای شهر باید لایحه‌ای را به سرانجام می‌رساندیم و به همین دلیل با ۱۵ دقیقه تأخیر در جلسه حضور یافتم؛ این لایحه علی رغم آنکه در کمیسیون مربوطه مطرح و سپس به صحن علنی شورا آمده بود نیاز به بررسی بیشتر داشت از این رو در کمیسیون تلفیق رسیدگی و مقرر شد کمیته بررسی در نظر گرفته شود و بار دیگر به صحن علنی ورود کند و این نمونه بارز نظارت است.

وی تأکید کرد: مسئولان انتظار دارند در نظارت کوتاه نیاییم تا حق و حقوق مردم و شهر به خوبی پاسداری شود.

نصراصفهانی ادامه داد: به عنوان عضو شورای اسلامی شهر که در جلسات برای تأیید رأی دست خود را بالا می‌برم یا دکمه تأیید را فشار می‌دهم باید به حفظ حق و حقوق مردم و شهر توجه داشته باشم و البته در قالب نشست‌های دوستانه نظارت به خوبی اعمال می‌شود.

وی با اشاره به ایجاد انضباط مالی در شهرداری گفت: ضمن تشکر از زحمات ادوار مختلف مدیریت شهری، می‌توان ادعا کرد که اقدامات کم‌نظیری در این دوره اتفاق افتاده است که یکی از آن‌ها ایجاد صندوق ذخیره مالی بود تا تمام درآمدها به این صندوق واریز شود.

وی ادامه داد: برای هزینه این مبالغ واریزی با توجه به ضرورت‌ها در کمیته تخصیص که در همین دوره ایجاد شده تصمیم‌گیری می‌شود؛ در این راستا تلاش شده تا حد ممکن هزینه‌های بی‌جهت در شهرداری کسر شده و موارد دارای اولویت به سرعت اجرا شود.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به ساخت‌وسازها در شهر و خطری که برای بافت تاریخی شهر دارد، گفت: حساسیت دوستداران محیط زیست و میراث فرهنگی در اصفهان قابل تقدیر است و همواره شنونده اعتراض و انتقاد آنان هستیم.

ایجاد شهرداری بافت تاریخی در شهر اصفهان

نصراصفهانی در خصوص آرایش و پیرایش شهری اظهار کرد: آرایش شهری ایجاد تابلوهای شهری، نمادها، پرچم‌ها و تصاویر شهدا و احادیث و روایات است؛ بخش دیگر نیز پیرایش شهری است که لازمه حیات بهتر شهروندان است.

وی با اشاره به طرح‌های مصوب شورای شهر گفت: در این دوره شورا ۵۲ مورد طرح توسط اعضای شورای شهر ارائه و تصویب شده است و حدود یک‌هزار و ۱۰۰ لایحه طرح و پیشنهاد در سه سال و نیم گذشته داشته‌ایم.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: تعداد طرح‌های اعضای شورا با دوره‌های گذشته اصلاً قابل مقایسه نیست و شورا خود را معطل ارائه لوایح شهرداری نکرده است البته طرح‌هایی که بار مالی دارند باید به شهرداری رفته و برای تصویب به صحن شورا بیایند که یکی از این طرح‌ها، ایجاد شهرداری بافت تاریخی در شهر اصفهان است تا آرایش و پیرایش شهری به نحو مطلوبی دنبال شود.

نصر اصفهانی تصریح کرد: سناریوهای مختلفی برای اجرای این طرح پیشنهاد شده است که هرکدام اجرا شد باعث می‌شود برخورد یکسانی با بافت تاریخی اصفهان در تصمیم‌گیری‌ها داشته باشیم.

وی در خصوص طرح زوج و فرد خودروها اظهار کرد: در جایگزینی طرح ترافیک با طرح زوج و فرد بارها تاکید شده است که بازخورد شهروندان گرفته شود بنابراین مردم قبل از اجرا در جریان کامل اجرای طرح قرار خواهند گرفت.