• 1400-10-19 11:54
  • کد محتوا:53845
برنامه عملیاتی طرح «استفاده از ابزارهای نوین تأمین مالی از بازار سرمایه» به شورای شهر اعلام شود

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: هرچه سریع‌تر برنامه عملیاتی طرح «استفاده از ابزارهای نوین تأمین مالی از بازار سرمایه» توسط شهرداری به شورای اسلامی شهر اصفهان اعلام شود.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، مصطفی نباتی نژاد در بیان تذکر خود در بیست و پنجمین جلسه صحن علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به طرحی که در سال ۹۷ در رابطه با الزام شهرداری اصفهان به استفاده از ابزارهای نوین تأمین مالی از بازار سرمایه مصوب اما اجرا نشده است، اظهار کرد: از سال ۹۸ سه نامه در این زمینه به شهرداری ابلاغ شده است و شرکت «هدهد ارزش آفرین پیش‌رو» باید گزارش عملکرد خود را به شورای اسلامی شهر اعلام کند.

وی افزود: به جز تشکیل این شرکت، استفاده از صندوق‌های سرمایه گذاری زمین و ساختمان و صندوق املاک و مستغلات، استفاده از صندوق پروژه برای تأمین مالی پروژه‌های شهری، ارزش یابی واقعی سهام کلیه شرکت‌های تابعه شهرداری و در صورت لزوم فروش سهام آنها در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط در فرابورس و برنامه‌ریزی در راستای استفاده از صکوک و سایر اوراق بهادار اسلامی اثرگذار است. 

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: ارائه برنامه عملیاتی برای اجرای طرح و ارسال گزارش‌های سه ماهه از وضعیت پیشرفت آن نیز به صورت اجرا نشده باقی مانده است.

وی افزود: تأسیس صندوق زمین و ساختمان منجر به جذب سرمایه‌های خرد در بازار ساخت و ساز و مشارکت کلیه شهروندان در پروژه‌های مشارکتی شهروندان خواهد شد.

نباتی نژاد بیان کرد: تأسیس صندوق زمین و ساختمان نیز در پروژه‌های مشارکتی محرک عرضه و صندوق املاک و مستغلات محرک تقاضا و موجب ارزش آفرینی املاک در خزانه ملکی شهرداری اصفهان خواهد شد.

وی با بیان اینکه تاسیس صندوق پروژه نیز از روش‌های مقرون به صرفه تامین مالی است، افزود: این طرح سبب می‌شود پروژه‌ها معطل تأمین مالی نشوند و استفاده از ابزار بازار شرکت‌های کوچک و متوسط به شرکت‌های وابسته به شهرداری به تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای کمک خواهد کرد.

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: استفاده از صکوک، ابزاری مبتنی بر عقود اسلامی و در تامین مالی روشی انعطاف پذیر است، چون استفاده از این ابزارها نیازمند صرف زمان است باید ضمن توجه به کارایی و اثربخشی سیستمی، هرچه سریع‌تر برنامه عملیاتی این طرح توسط شهرداری به شورای اسلامی شهر اصفهان اعلام شود.

انتهای پیام/